”Ny” Huawei-mobil har Google-apps – ude i Danmark om et par uger

Nova 5T er en prisvenlig mobil med stærkt batteri, hurtig processor og fem kameraer. Et lille krumspring gør det muligt at køre fuldt Android-system og Google-apps, trods det igangværende handelsforbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Ny” er så meget sagt, men i hvert fald ny i dansk sammenhæng. Nova 5T er præcis samme mobil, som Huawei lancerede under navnet Honor 20 i maj. Denne mobil kom imidlertid ikke på det danske marked.

Det gør den så nu, og det er der en særlig grund til. For lige netop denne smartphone er det nyeste Huawei kan levere, hvis det skal være en mobil med fuldt Android og Google-apps. Og det skal det, hvis der skal være en chance for at danskerne køber den, har Huawei vurderet (og det er næppe helt galt).

Da mobilen oprindeligt blev lanceret i maj, nåede den at komme på markedet lige inden Trumps handelsblokade satte ind, og derfor må den gerne gøre brug af Googles software, ligesom P30 Pro og alle tidligere Huawei-mobiler gør det.

Fem kameraer

Grundet dens alder, er det ikke den allernyeste teknologi du får. Men det er faktisk tæt på. Processoren er den samme som sidder i P30 Pro (Kirin 980 Octa Core), forårets topmobil, der fortsat er blandt de fineste mobiler på markedet.

Kamerakonfigurationen er dog anderledes end denne. Hvor P30-serien lagde vægt på zoom, gør Nova 5T nærmest det modsatte. I stedet for et dedikeret zoom-objektiv er her et dedikeret macro-objektiv, som gør det muligt at gå helt tæt på objekter. Det kan stille skarpt med en afstand på 4 centimeter. Opløsningen er 2 MP.

Der er fire kameraer på bagsiden af Huawei Nova 5T. Der er fire kameraer på bagsiden af Huawei Nova 5T.

Det suppleres af hovedkamera på 48 megapixels med f/1.8 blænde samt et 16 MP ultra ultra vinkel-kamera med f/2.2 blænde og en dybdesensor på 2 MP til slørede bokeh-effekter.

Stor skærm med prikhul

På fronten er 32 MP kamera med f/2.0 blænde. Kameraet sidder ikke i notch som på de fleste senere Huawei-mobiler, men som en lille prik i højre hjørne af skærmen.

Skærmen måler 6.26″ og har pæn opløsning på 1080 x 2340 pixels, men det er en LCD og ikke en OLED, som på producentens dyreste mobiler.

Batteriet har en fornuftig kapacitet på 3.750 mAh, og kan lades hurtigt med den medfølgende 22 W oplader. Der er ikke mulighed for trådløs opladning.

Overkommelig pris

Nova 5T kommer til Danmark i en version med 6 GB ram og 128GB lager. Den kører Android 9 med EMUI 9.1, og der er vil være fuld adgang til Gmail, YouTube og andre Google-apps. Inden for overskuelig fremtid vil man formentlig kunne forvente en opdatering til Android 10 og EMUI 10.

Prisen bliver 3.699 kroner. Nova 5T præsenteres for den danske presse senere i dag, og kommer på markedet i starten af november.

Det er helt sikker ikke den mobil Huawei havde håbet at præsentere for danskerne lige nu, men situationen taget i betragtning virker det som et fornuftigt valg, som gør det muligt for at producenten at være konkurrencedygtige i mellemklasse, mens de er sat ud af spillet på topklassen.

De komplette specifikationer ser sådan ud:

Skærm: 6.26″ – LCD
Opløsning: 1080 x 2340 pixels (19.5:9 format)
Processor: HiSilicon Kirin 980 Octa Core
RAM: 6 GB
Lagringsplads intern: 128 GB
Udvidelse: Nej
Kamera: 48 MP vidvinkel (f/1.8), 16 MP ultravid vinkel (f/2.2) og 2 MP (f2.4) makrokamera, 2 MP (f/2.4) dybde-sensor
Frontkamera: 32 megapixels  (f/2.0)
3,5 mm. jackstik: Nej
Batteri: 3.750 mAh
Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Bluetooth: Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD, LE
GPS: dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
Vægt: 174 g
Mål: 154.3 x 74.0 x 7.8 mm.
Android 9 + EMUI 9.0.1

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S