Snart kan amerikanske virksomheder handle med Huawei igen

Inden længe udstedes særlige tilladelser, som giver amerikanske virksomheder lov at samarbejde med Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvorvidt Google er på listen over dem, der får tilladelse, vides ikke, men vi må gå ud fra at de har indsendt en ansøgning.

Det er der faktisk ikke mindre end 260 amerikanske virksomheder, der har gjort, efter at det amerikanske handelsministerium åbnede op for at virksomheder kunne få særlig tilladelse til at samarbejde med Huawei.

En repræsentant for handelseministeriet fortæller imidlertid i et interview med Bloomberg, at virksomheder som udgangspunkt ikke skal forvente at få godkendt deres ansøgning, omend han røber, at der vil blive uddelt en pæn del.

Google er det afgørende kort

Hvis Google viser sig at være blandt de godkendte ansøgere, vil det lysne gevaldigt for Huawei, som i øjeblikket er enormt presset, da det amerikanske handelsforbud afskærer producenten fra at bruge Android-systemet samt helt essentielle apps fra Google. Det gør det svært at drive deres smartphone-forretning på samme vilkår som før.

Da forbuddet primært angår frygt for at Huawei spionere via telenetværk, burde virksomheder, der har at gøre med smartphone-produktionen, umiddelbart have større chance for at modtage en tilladelse. På den anden side har Trump en særdeles effektiv klemme på Huawei og derigennem også Kina, i den igangværende handelskonflikt, ved at afskærer dem fra Googles ydelser.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job