Snart kan amerikanske virksomheder handle med Huawei igen

Inden længe udstedes særlige tilladelser, som giver amerikanske virksomheder lov at samarbejde med Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvorvidt Google er på listen over dem, der får tilladelse, vides ikke, men vi må gå ud fra at de har indsendt en ansøgning.

Det er der faktisk ikke mindre end 260 amerikanske virksomheder, der har gjort, efter at det amerikanske handelsministerium åbnede op for at virksomheder kunne få særlig tilladelse til at samarbejde med Huawei.

En repræsentant for handelseministeriet fortæller imidlertid i et interview med Bloomberg, at virksomheder som udgangspunkt ikke skal forvente at få godkendt deres ansøgning, omend han røber, at der vil blive uddelt en pæn del.

Google er det afgørende kort

Hvis Google viser sig at være blandt de godkendte ansøgere, vil det lysne gevaldigt for Huawei, som i øjeblikket er enormt presset, da det amerikanske handelsforbud afskærer producenten fra at bruge Android-systemet samt helt essentielle apps fra Google. Det gør det svært at drive deres smartphone-forretning på samme vilkår som før.

Da forbuddet primært angår frygt for at Huawei spionere via telenetværk, burde virksomheder, der har at gøre med smartphone-produktionen, umiddelbart have større chance for at modtage en tilladelse. På den anden side har Trump en særdeles effektiv klemme på Huawei og derigennem også Kina, i den igangværende handelskonflikt, ved at afskærer dem fra Googles ydelser.

Annonce

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S