Snart kan amerikanske virksomheder handle med Huawei igen

Inden længe udstedes særlige tilladelser, som giver amerikanske virksomheder lov at samarbejde med Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvorvidt Google er på listen over dem, der får tilladelse, vides ikke, men vi må gå ud fra at de har indsendt en ansøgning.

Det er der faktisk ikke mindre end 260 amerikanske virksomheder, der har gjort, efter at det amerikanske handelsministerium åbnede op for at virksomheder kunne få særlig tilladelse til at samarbejde med Huawei.

En repræsentant for handelseministeriet fortæller imidlertid i et interview med Bloomberg, at virksomheder som udgangspunkt ikke skal forvente at få godkendt deres ansøgning, omend han røber, at der vil blive uddelt en pæn del.

Google er det afgørende kort

Hvis Google viser sig at være blandt de godkendte ansøgere, vil det lysne gevaldigt for Huawei, som i øjeblikket er enormt presset, da det amerikanske handelsforbud afskærer producenten fra at bruge Android-systemet samt helt essentielle apps fra Google. Det gør det svært at drive deres smartphone-forretning på samme vilkår som før.

Da forbuddet primært angår frygt for at Huawei spionere via telenetværk, burde virksomheder, der har at gøre med smartphone-produktionen, umiddelbart have større chance for at modtage en tilladelse. På den anden side har Trump en særdeles effektiv klemme på Huawei og derigennem også Kina, i den igangværende handelskonflikt, ved at afskærer dem fra Googles ydelser.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S