Nu kan du få en Hue-lampe lavet af gamle CD'er

24 genbrugte CD’er er der brugt til a skabe den nye bordlampe fra Hue. Producenten tilbyder nu også at du kan designe din egen lampe online, få den 3D-printet i genanvendelige materialer, og leveret direkte til døren inden for to uger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Signify, som er virksomheden bag Philips Hue, går nu for alvor ind på at bruge genanvendelige materialer i deres produkter. Således er producenten nu klar med en med bordlampe lavet af 24 genbrugte CD’er.

Lampen kan købes fra d. 28. november 2019, og koster EUR 99 (740kr). Den kan bestilles på: https://www.mycreation.lighting.philips.com/en.

I løbet af næste år forventer Signify, at alle deres 3D-printede produkter vil være tilgængelige produceret af genanvendt materiale.

Signify har også offentliggjort også store internationale udvidelsesplaner for skræddersyede 3D printede, lamper til det professionelle marked. De professionelle produkter kan også genanvendes efter brug.

Signify regner med at være CO2-neutrale i 2020, og blev for nyligt kåret som Industry Leader i Dow Jones Sustainability Index for tredje år i træk.

Design din egen lampe

Signify tilbyder nu også at du kan designe din egen Hue-lampe af genanvendelige materialer.

Efter et pilotprojekt som har kørt i Benelux-landene, udvides servicen til hele Europa.

Med bare et par enkelte klik kan du designe din egen lampe.

Alt du skal gøre er at vælge dit grunddesign (pendel eller bordlampe), og derefter kan du sætte dit eget præg ved at vælge størrelse, farve, tekstur og mønster på din lampe, samt vælge hvilken type LED-pære der skal i – som selvfølgelig også kan være en Philips Hue pære. Signify leverer det færdige produkt til din dør inden for to uger.

Din 3D-printede Hue-lampe kunne eksempelvis se sådan her ud. Din 3D-printede Hue-lampe kunne eksempelvis se sådan her ud.

Bæredygtig i alle led

De 3D-printede lamper fra Signify er lavet med bæredygtighed i tankerne. Grundmaterialet er et polykarbonat, der er et stærkt materiale i høj kvalitet og 100% genanvendeligt. En typisk 3D-printet lampe i polykarbonat, ekskl. elektronik og pære, har et 47% lavere CO2-aftryk end traditionelle lamper lavet af metal. Derudover bruges der ingen lim, og den har færre dele. Alt dette betyder, at den vejer to tredjedele af vægten af en almindelig lampe, hvilket betyder en 35% besparelse på CO2-kontoen i forbindelse med fragt.

Investeringen i 3D-print understreger ønsket om at servicere slutbrugerne bedre, samtidig med at Signify reducerer både forbrugerens, og deres eget, CO2-aftryk.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS