Test: SkyPAD Glas 2.0: Næste generations musemåtte i glas

Tilbage i 2017 lancerede et dansk firma en fornyelse af en gammel gamer-kending – nemlig en musemåtte af glas. Det danskudviklede produkt SkyPAD er skabt af tempereret glas, og da vi prøvede originalversionen for to år siden, var vi imponerede over præcisionen, som den hulmønstrede overflade gav.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nu er SkyPAD kommet i en version 2.0 – atter med det holdbare tempererede glas, men med en ny glat slibning, der skulle overflødiggøre anvendelsen af teflon-tape på den gamle version (teflon-tape medfulgte den gamle måtte til brug, hvis din mus var slidt).

Nem at gøre ren

Som forgængeren er glasmåtten utrolig nem at vedligeholde og gøre rent, og som det vigtigste giver den en god præcision i spil og almindelig brug. Derudover skulle den som forgængeren være næsten umulig at slide op. Størrelsen er ændret i den nye version, og den er blevet 5 cm længere og 5 cm bredere, mens der er skåret i højden – en kærkommen tilføjelse. Den nye model findes desuden i fire farver.

Den eneste ulempe – som forgængeren – er, at sandkorn og støv på en glas-musemåtte ikke er en rar kombination. Et rigtigt godt gamerkøb til prisen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job