Test: SkyPAD Glas 2.0: Næste generations musemåtte i glas

Tilbage i 2017 lancerede et dansk firma en fornyelse af en gammel gamer-kending – nemlig en musemåtte af glas. Det danskudviklede produkt SkyPAD er skabt af tempereret glas, og da vi prøvede originalversionen for to år siden, var vi imponerede over præcisionen, som den hulmønstrede overflade gav.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nu er SkyPAD kommet i en version 2.0 – atter med det holdbare tempererede glas, men med en ny glat slibning, der skulle overflødiggøre anvendelsen af teflon-tape på den gamle version (teflon-tape medfulgte den gamle måtte til brug, hvis din mus var slidt).

Nem at gøre ren

Som forgængeren er glasmåtten utrolig nem at vedligeholde og gøre rent, og som det vigtigste giver den en god præcision i spil og almindelig brug. Derudover skulle den som forgængeren være næsten umulig at slide op. Størrelsen er ændret i den nye version, og den er blevet 5 cm længere og 5 cm bredere, mens der er skåret i højden – en kærkommen tilføjelse. Den nye model findes desuden i fire farver.

Den eneste ulempe – som forgængeren – er, at sandkorn og støv på en glas-musemåtte ikke er en rar kombination. Et rigtigt godt gamerkøb til prisen.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S