Test: SkyPAD Glas 2.0: Næste generations musemåtte i glas

Tilbage i 2017 lancerede et dansk firma en fornyelse af en gammel gamer-kending – nemlig en musemåtte af glas. Det danskudviklede produkt SkyPAD er skabt af tempereret glas, og da vi prøvede originalversionen for to år siden, var vi imponerede over præcisionen, som den hulmønstrede overflade gav.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nu er SkyPAD kommet i en version 2.0 – atter med det holdbare tempererede glas, men med en ny glat slibning, der skulle overflødiggøre anvendelsen af teflon-tape på den gamle version (teflon-tape medfulgte den gamle måtte til brug, hvis din mus var slidt).

Nem at gøre ren

Som forgængeren er glasmåtten utrolig nem at vedligeholde og gøre rent, og som det vigtigste giver den en god præcision i spil og almindelig brug. Derudover skulle den som forgængeren være næsten umulig at slide op. Størrelsen er ændret i den nye version, og den er blevet 5 cm længere og 5 cm bredere, mens der er skåret i højden – en kærkommen tilføjelse. Den nye model findes desuden i fire farver.

Den eneste ulempe – som forgængeren – er, at sandkorn og støv på en glas-musemåtte ikke er en rar kombination. Et rigtigt godt gamerkøb til prisen.

Læses lige nu

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos