Test: Philips nye OLED+935: En totaloplevelse af lyd, lys og billeder

Philips nye flagskibs-tv har ikke bare et OLED-billede i bedste klasse, men også fremragende lyd fra B&W og Ambilight, som gør hele stuen til en del af oplevelsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi har efterhånden vænnet os til, at et førsteklasses tv ikke nødvendigvis er lig med førsteklasses lyd. Nutidens tynde skærme er bare ikke i stand til at frembringe den store og fyldige lyd, som dine film, spil og serier fortjener.

Men der ér undtagelser. Philips nye OLED+935 er en af dem. Her er ikke bare kælet for billedet. Man har skabt en gennemført helhedsoplevelse, hvor lyd og lys også spiller med.

Lækkert design

Lyden frembringes ved hjælp af en avanceret soundbar, skabt i samarbejdet med ingen ringere end Bowers & Wilkins.

Den fungerer som en stander under tv’et, der skal monteres, når man sætter tv’et op. Det gør installationen en anelse mere besværlig end med et almindeligt tv, men hvis man er to til opgaven er den klaret i løbet af 10 minutter. 

Der er kælet for designet. Tv’et er udført stilrent i stål og krom, og højttaleren er beklædt med stof fra danske Kvadrat. Det er et rigtig nydeligt tv. Det samme er fjernbetjeningen, som har skotsk  Muirhead-læder på bagsiden. Kvalitetsfornemmelsen halter dog lidt i knapperne, som føles billige og lidt for plastikagtige.

Brugerfladen er baseret på Android TV, så det er ret nemt at komme op at køre med apps, streaming, diverse tilkoblinger og smarte funktioner. Især hvis du har en Android-mobil. Så kan tv’et overtage indstillingerne derfra.


Da der er tale om Philips’ top-tv, får den alt, hvad den kan trække af optimeringer og nye funktioner. Det ualmindeligt flotte og konstrastrige OLED-panel får assistance af en ny P5-processor, som med kunstig intelligens giver endnu bedre billedkvalitet, hvor det er muligt. Uanset kilde får man som minimum et anstændigt billede og som maksimum, når indholdet er velproduceret, fuld 4K-kvalitet og med HDR (HLG, HDR10, HDR10+ og Dolby Vision understøttes) et fuldstændig fremragende billede. Der er flot glød i farverne, skarphed i detaljerne og dybde i kontrasten. 

Stor surround-lyd

Tv’et understøtter filmmaker-mode, kalibreret af Hollywood-instruktører, så film vises præcis, som de var tænkt i studierne. Og det er faktisk mere end bare en gimmick, omend Philips’ egen Cinema-tilstand også gør det godt.

En ny funktion beskytter skærmen mod burn in. Ved hjælpe af kunstig intelligens kan tv’et registrere logoer og andre fastplacerede elementer, der kan brænde sig fast. Disse områder dæmpes for at minimere risikoen for skader.

Lydbarren matcher det fine tv-billede på fornem vis. B&W har brugt gavmildt af sine unikke lydteknologier til at forme en højttaler, der kan sprede tv-lyden ud i rummet med en imponerende fylde og vidde. 

Der er anvendt ikke mindre end 10 højttalere, heriblandt den karakteriske Tweeter on Top og en stærk subwoofer, der sikrer, at højttaleren dækker hele spektret med flot klarhed i alle registre. 

Den er ligeledes forsynet med de obligatoriske opadvendte højttalere, der skal til for at gengive Dolby Atmos-surround. Er lyden produceret i dette format, registrerer højttaleren det automatisk. Er den ikke, er højttaleren alligevel i stand til at skabe en flot surround-simulation med Cinema-tilstanden. 


OLED+935 er også blandt de første tv’er, der understøtter Philips’ eget multirums-system DTS Play-Fi. Vi havde dog ingen kompatible højttalere, så den del kunne vi ikke teste.

Hele væggen lyses op 

Intet Philips-tv uden Ambilight. Den særlige bagbelysning får du selvfølgelig også her. Endda i firesiddet udgave, så hele din bagvæg - og indirekte din stue - lyser med på filmen, spillet eller koncerten.

Det er smag og behag, hvad man synes om det, men til en gyserfilm i en mørklagt stue er det altså med til at løfte uhyggen betydeligt.  

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks