Så er det ude! Her er OnePlus' nye ur

OnePlus Watch er et smartwatch der lægger vægt på stil, brugervenlighed og lang batterilevetid. Det er ikke så avanceret som nogle af konkurrenterne, men prisen bliver formentlig heller ikke så høj.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det var ikke kun nye mobiler, der blev præsenteret på OnePlus' pressemøde i går. Producenten meldte sig også med et produkt i en kategori som er helt ny for OnePlus. Et ur.

Bag det ikke synderligt opfindsomme navn OnePlus Watch finder man et ur, der er først og fremmest er skabt med stil, brugervenlig og batteritid i fokus.

OnePlus Watch har ikke adgang til eksterne apps, men gør det muligt at se og svare på meddelelser, foretage og besvare opkald, afspille musik og tage fotos.

Uret leveres med 4 GB lagerplads (2 GB til faktisk brug), som kan anvende til musik, og det er kompatibelt med de fleste Bluetooth-høretelefoner.

OnePlus Watch kan også forbindes med OnePlus TV og fungere som en smart fjernbetjening, der kan justere lydstyrken ved opkald eller slukke for fjernsynet, når det registrerer, at brugeren er faldet i søvn.

Kvalitetsdesign

OnePlus Watch er produceret i samme kvalitet som OnePlus’ smartphones. Det runde design minder om et traditionelt armbåndsur med en glat bue på siden af kassen, der er håndpoleret med mere end 20 behandlinger. Den 46 mm urskive er i rustfrit stål med 2,5D buet glas og et strålende blankt CD-mønster på rammen.

OnePlus Watch har en støv- og vandafvisende klassificering på 5ATM + IP68 . Derudover kommer det med over 110 træningsprogrammer, inklusiv automatisk tracking af gang og løb, og uret holder styr på selv de mest intense træningsprogrammer.

OnePlus Watch kan måle puls, afstand, kalorier, hastighed og SWOLF-effektivitet for svømmere. Med en indbygget GPS sporer OnePlus Watch al aktivitet nøjagtigt, selv når telefonen ikke er ved siden af brugeren. Uret tilbyder også overvågning af iltmætning i blodet, stressovervågning, vejrtrækningsøvelser, pulsalarmer og påmindelser, der alt sammen let håndteres i OnePlus Health-appen.

Som supplement til den minimalistiske æstetik i den almindelige udgave af OnePlus Watch er OnePlus Watch Cobalt Limited Edition et premium design, udarbejdet i materialer, der traditionelt kun findes på luksusure. Urkassen er fremstillet af koboltlegering, et allergivenligt materiale, der er dobbelt så hårdt og mere robust end traditionelt rustfrit stål.

OnePlus Watch får strøm til en hel dag på kun fem minutter i opladeren eller en uges strøm på kun 20 minutter. Det indbyggede 402 mAh batteri rummer strøm til to ugers moderat brug samt og en uges strøm til de mest aktive brugere.

Hvad mon det koster?

Desværre er prisen ikke meldt ud endnu. Dansk pris og tilgængelighed på OnePlus Watch vil blive frigivet om 1-2 uger. Det bliver interessant at se, hvad den lander på. OnePlus er kendt for stærke priser, så vi regner med at det også vil gælde uret. Vi gætter på lidt over 2.000 kroner. Er det helt hen i vejret? Skriv gerne dit eget gæt i kommentarfelter herunder ...

Uret blev lanceret sammen med den nye topmobil OnePlus 9 Pro, som vi allerede har testet. Læs anmeldelsen herunder:

https://www.altomdata.dk/oneplus-9-pro-test-er-oneplus-den-nye-kamerakonge/

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S