Så er det ude! Her er OnePlus' nye ur

OnePlus Watch er et smartwatch der lægger vægt på stil, brugervenlighed og lang batterilevetid. Det er ikke så avanceret som nogle af konkurrenterne, men prisen bliver formentlig heller ikke så høj.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det var ikke kun nye mobiler, der blev præsenteret på OnePlus' pressemøde i går. Producenten meldte sig også med et produkt i en kategori som er helt ny for OnePlus. Et ur.

Bag det ikke synderligt opfindsomme navn OnePlus Watch finder man et ur, der er først og fremmest er skabt med stil, brugervenlig og batteritid i fokus.

OnePlus Watch har ikke adgang til eksterne apps, men gør det muligt at se og svare på meddelelser, foretage og besvare opkald, afspille musik og tage fotos.

Uret leveres med 4 GB lagerplads (2 GB til faktisk brug), som kan anvende til musik, og det er kompatibelt med de fleste Bluetooth-høretelefoner.

OnePlus Watch kan også forbindes med OnePlus TV og fungere som en smart fjernbetjening, der kan justere lydstyrken ved opkald eller slukke for fjernsynet, når det registrerer, at brugeren er faldet i søvn.

Kvalitetsdesign

OnePlus Watch er produceret i samme kvalitet som OnePlus’ smartphones. Det runde design minder om et traditionelt armbåndsur med en glat bue på siden af kassen, der er håndpoleret med mere end 20 behandlinger. Den 46 mm urskive er i rustfrit stål med 2,5D buet glas og et strålende blankt CD-mønster på rammen.

OnePlus Watch har en støv- og vandafvisende klassificering på 5ATM + IP68 . Derudover kommer det med over 110 træningsprogrammer, inklusiv automatisk tracking af gang og løb, og uret holder styr på selv de mest intense træningsprogrammer.

OnePlus Watch kan måle puls, afstand, kalorier, hastighed og SWOLF-effektivitet for svømmere. Med en indbygget GPS sporer OnePlus Watch al aktivitet nøjagtigt, selv når telefonen ikke er ved siden af brugeren. Uret tilbyder også overvågning af iltmætning i blodet, stressovervågning, vejrtrækningsøvelser, pulsalarmer og påmindelser, der alt sammen let håndteres i OnePlus Health-appen.

Som supplement til den minimalistiske æstetik i den almindelige udgave af OnePlus Watch er OnePlus Watch Cobalt Limited Edition et premium design, udarbejdet i materialer, der traditionelt kun findes på luksusure. Urkassen er fremstillet af koboltlegering, et allergivenligt materiale, der er dobbelt så hårdt og mere robust end traditionelt rustfrit stål.

OnePlus Watch får strøm til en hel dag på kun fem minutter i opladeren eller en uges strøm på kun 20 minutter. Det indbyggede 402 mAh batteri rummer strøm til to ugers moderat brug samt og en uges strøm til de mest aktive brugere.

Hvad mon det koster?

Desværre er prisen ikke meldt ud endnu. Dansk pris og tilgængelighed på OnePlus Watch vil blive frigivet om 1-2 uger. Det bliver interessant at se, hvad den lander på. OnePlus er kendt for stærke priser, så vi regner med at det også vil gælde uret. Vi gætter på lidt over 2.000 kroner. Er det helt hen i vejret? Skriv gerne dit eget gæt i kommentarfelter herunder ...

Uret blev lanceret sammen med den nye topmobil OnePlus 9 Pro, som vi allerede har testet. Læs anmeldelsen herunder:

https://www.altomdata.dk/oneplus-9-pro-test-er-oneplus-den-nye-kamerakonge/

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S