Test: Roon Nucleus: Perfekt streaming til lydentusiasten

Roon er den modernemusikstyring til den kompromisløse lydentusiast. Den er et program til din computer eller mobiltelefon, og den er en hardware-streamer,<span class="Apple-converted-space"> </span>som er hundedyr – ikke noget, du har set før ….

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Spænd sikkerhedsbæltet: Her er den hidtil mest ambitiøse måde at håndtere moderne musikstreaming. Roon hedder den, og det er en løsning, du kan installere på din computer eller mobiltelefon. Med den får du samlet musikken fra alle dine digitale kilder på et sted: streamingtjenester (dog kun highend-tjenesterne Tidal og Qubuz), hjemmets NAS (med alle dine rippede cd’er), internetradio fra hele verden osv.

Roon Core er selve softwaren i systemet. Alt herfra kan kontrolleres med appen Roon Remote til computer og mobiltelefon. Med denne app kan du blandt andet sende musikken videre ud til dine trådløse højttalere, din mobiltelefon, dit stereoanlæg (hvis det er udstyret med en streamingmodtager). Roon Core er så at sige slusen mellem musikkilderne og -afspillerne.

Markant bedre lyd

Så snart du tilføjer en rippet cd til din NAS, vil programmet indhente såkaldt metadata – altså information om musikken, kunstneren og baggrundshistorien. Det samme gælder musik fra en streamingtjeneste. Så kan du i ro og mag læse om musikken, mens du lytter. På baggrund af den information kommer programmet også med forslag til anden musik, du bør lytte til.

Roon er også hardware. Du kan nemlig købe en musikstreamer, Roon Nucleus, der kan det samme som softwaren, men som også giver lydkvaliteten et overvældende kvalitetsløft. Det er en kompakt, kvadratisk enhed i flot, sorteloxeret metal og med en masse køleribber. Bagpå finder du en Ethernet-tilslutning, HDMI-udgange mm.


Du kan tilslutte Nucleus til en ekstern digitalkonverter med USB- eller HDMI-kabel. HDMI-udgangen kan også bruges til et display, der viser, hvad der aktuelt spiller.

Nucleus har Roon Core indbygget, så du skal ikke have softwaren installeret andre steder. Den bearbejder det digitale input, som du får fra din streamingtjeneste eller den digitale musik, du har lagret på NAS eller USB-harddisk.

Reelt er Nucleus også et netværkskort med indbygget hukommelse, og den sikrer ekstra god håndtering af den digitale strøm, der udgør musikken. Streamet musik kommer kort sagt til at lyde bedre, når den først har passeret gennem Nucleus.


Roon-programmet kan bruges på computer eller mobile enheder. Du kan blandt andet lagre spillelister på tværs af rippet cd-musik og musiktjenester.

Dybere bas – mere dynamik

Lydgengivelsen fra for eksempel en trådløs højttaler bliver bedre, end hvis du bruger den app, der følger med højttaleren, uanset fabrikat. Men det er først, når du slutter Roon Nucleus til en forstærker med digital konverter eller en ekstern digital til analog-konverter, at du hører, hvad Nucleus virkelig kan.

Musikken får ganske enkelt mere dynamik, finere detaljering og en bas, som opleves en oktav dybere end fra andre gode streamingenheder. Med et bliver streaminglyd til entusiastlyd – også fra dit hi-fi-anlæg.

Prisen er desværre også i særklasse. Hele 14.000 kroner skal du betale for en Roon Nucleus (inklusive et års abonnement på Roon Core). Gevinsten i form af markant flottere lyd betyder dog, at prisen utvivlsomt vil blive godkendt af kompromisløse lydentusiaster. 

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S