Test: Harman Kardon MultiBeam 700: Elegant løsning med stor lyd

Masser af god lyd – og en fin rumfornemmelse takket være en god diskantgengivelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Harmans MultiBeam-lydbar leveres uden subwoofer og er reelt en nydelig løsning til et hjem, hvor en stor subwoofer ikke gør sig godt - ligesom den dyrere testdeltager fra Dali. Det, der udmærker Harman, er et design, der dels er nydeligt med frontstof, og dels rummer plads til forholdsvis store højttalerenheder, der vender mod fronten og siderne, så man får en ganske fin surroundlignende effekt. Det er et kompromis, som det jo er med lydbarer, men et gennemtænkt et af slagsen.

Stemmer står meget klart, tydeligt og velopløst. Der er masser af fornemmelse af rum, som skyldes en god diskantgengivelse. Surroundfornemmelsen kan være god – det afhænger noget af, hvordan din stue er indrettet. Er der ikke mange meter til sidevæggene, formår de sidevendte enheder at kaste lyden ud og rundt via væggene, og effekten er hjemme. Er der til gengæld lang afstand til sidevæggene, er effekten knap så tydelig, men lyden har en præcis og rummelig gengivelse, der har fin retningsbestemmelse, så du let kan høre, hvor i lydbilledet personer og andet befinder sig.

Klar til multirum

Bassen er overraskende til stede, uden dog at buldre igennem. Den gode bas skyldes en lille basrefleksport på bagsiden af lydbaren. Og da denne jo oftest er tæt placeret til en væg, udnytter den, at væggen fungerer som en form for forstærker. Ret effektivt, faktisk. Lyden er markant bedre end fra det noget billigere Denon-sæt, men vi savner alligevel en subwoofer til lige at give lidt fylde og varme.

Se aktuelle priser på Harman Kardon MultiBeam 700 her.
MultiBeam kan indgå i Harmans multirumssystem og er utroligt let at sætte op – både med Android og iOS. Hele opsætningen sker i en app på mobiltelefonen, og du kan straks streame musik.

Til ren musiklytning er MultiBeam 700 som andre lydbarer ikke det bedste valg, men til baggrundsmusik sammen med for eksempel andre højttalere fra fabrikatet er den et fint supplement.

Alt målt og vejet – herunder det fine design – får Harmans lille lydbar så mange plusser, at den får en klar anbefaling. Her får du fornuftig valuta for pengene.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg