Test: JBL Bar 9.1: Dette system sætter standarden

Hvis ikke det skal være ægte surround, så får du næppe nogen bedre løsning end dette sæt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Konrad Vaabensted, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette Bar 9.1-system har vi testet tidligere, og det vakte stor begejstring, og selvom prisen ikke er faldet i mellemtiden, er den ikke blevet mindre ved dette genlyt. Denne lydbar med subwoofer sætter nærmest standarden for, hvor god tv-lyd kan blive.

Vores begejstring skyldes flere faktorer. Først og fremmest understøtter systemet den nyeste Dolby Atmos og har derfor højttalere, der peger op mod loftet. Et stort plus er også, at hele systemet virkelig kan høres, hvilket ikke er så sært: Betegnelsen 9.1 dækker over, at der er tale om et 9-højttalerssystem plus subwoofer.

Den meget lange lydbar har aftagelige højttalere i siderne. Disse bliver trådløse, når du piller dem af. Herefter kan du placere dem bag lyttepositionen og vupti!, så har du ægte surroundlyd!

Når du igen fastgør højttalerne i selve lydbaren – de sidder fast med magneter – så spiller de med fra denne position, samtidig med at de oplades. De små satellitter kan holde til cirka 3-4 timers drift på en opladning, så det er nok til en helaftensfilm. Vil du have dem stående permanent bag din lytteposition, kan de oplades med USB-kabel.

Den trådløse subwoofer er som lydbaren udført i lækre og gode materialer. Og at JBL har styr på at lave lydprodukter, det skinner også igennem på prisen. Den er høj, men sættet er pengene værd.

God balance

Lydgengivelsen har nerve og nærvær.

Den kan være lidt skarp og til den lidt hårde side, og derfor kan det svare sig at justere niveauerne i bas og diskant. Det kan du passende gøre, når du laver den automatiske opsætning af surroundlyden, som du blot skal sætte i gang, så justerer lydbaren selv alle niveauer. Og det gør den godt, for i film med Dolby surroundlyd får du en nærmest biograflignende oplevelse. Vi har sjældent hørt en lydbar, der er så tæt på en ægte surround.

Film med Dolby Atmos har tydeligt mere luft og ”højde”. Det er ikke helt som i biografen med højttalere i loftet, men effekten fra Dolby Atmos kan bestemt høres.

At du også kan bruge højttalersystemet (via Wi-Fi og Bluetooth) til musiklytning, er fint nok, men her er JBL-løsningen mindre god. Brug JBL hver dag, når du ser tv. Til almindelig tv-kigning er lyden fin og kommer godt ud i rummet med baghøjttalerne sat på lydbaren. Når du ser film, tager du satellitterne af, placerer dem bag dig og får en kæmpe oplevelse.

JBL Bar 9.1 er klart testens vinder. Det er måske ikke overraskende med den høje prislap. Men set i forhold til markedet generelt er JBL Bar 9.1 enestående!

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect