Stor prisstigning på vej til 2,5 millioner danskere

Meget tyder på, at der snart kommer enorme prisstigninger på bredbånd og fibernet. Det betyder, at det bliver endnu dyrere for danskerne at have internet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sammenligningsportalen Samlino, der kommer med den bekymrende melding. Årsagen skal være, at engrospriserne fra netværksselskaberne angiveligt vil stige markant inden længe.

TDC, Ewii, Norlys og Fibia forventer at hæve priserne med cirka 65% på fibernet og voldsomme 134 % på bredbånd via kabel-tv, som 34% af de danske bredbåndskunder benytter sig af.

Bredbåndskrigen kan blusse op igen

YouSee sidder på omkring 42% af markedsandelen, når det kommer til bredbånd og internet til danskerne. 2020 blev dog ikke desto mindre et skrækår, da selskabet mistede over 75.000 bredbåndskunder til blandt andet Fastspeed og Hiper.

Derfor tilbyder YouSee nu bredbåndspakker til samme pris som de to nævnte konkurrenter. På den måde kan de måske sætte en stopper for den store kundeflugt. På samme tid vil det formentlig puste nyt liv i den store bredbåndskrig. Konkurrencen mellem udbyderne kommer til at blive mere intens.

Stiger engrospriserne vil både YouSee, Fastspeed og Hiper dog være tvunget til, ligesom alle andre, at skyde priserne i vejret.

Corona har sat fut under fiber

Coronakrisen kan muligvis forklare den fremtidige prisstigning, da der var kolossal vækst i danskernes dataforbrug, specielt under den første nedlukning i foråret 2020. Det viser friske tal fra Energistyrelsen. Her kunne man se en stor fremgang af fibernet på markedet.

Fibernet er den hurtigste internetløsning, og det kan forklare, hvorfor flere vælger den til, især når de skal arbejde hjemmefra. I alt valgte over 110.000 danskere at skifte abonnement til fibernet i 2020.

Dermed er det samlede antal på over 800.000, hvis man kigger på private husstande og virksomheder. Forventningerne er derfor, at fibernet bliver den mest udbredte bredbåndsløsning i Danmark i løbet af 2021.

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS