Stor prisstigning på vej til 2,5 millioner danskere

Meget tyder på, at der snart kommer enorme prisstigninger på bredbånd og fibernet. Det betyder, at det bliver endnu dyrere for danskerne at have internet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sammenligningsportalen Samlino, der kommer med den bekymrende melding. Årsagen skal være, at engrospriserne fra netværksselskaberne angiveligt vil stige markant inden længe.

TDC, Ewii, Norlys og Fibia forventer at hæve priserne med cirka 65% på fibernet og voldsomme 134 % på bredbånd via kabel-tv, som 34% af de danske bredbåndskunder benytter sig af.

Bredbåndskrigen kan blusse op igen

YouSee sidder på omkring 42% af markedsandelen, når det kommer til bredbånd og internet til danskerne. 2020 blev dog ikke desto mindre et skrækår, da selskabet mistede over 75.000 bredbåndskunder til blandt andet Fastspeed og Hiper.

Derfor tilbyder YouSee nu bredbåndspakker til samme pris som de to nævnte konkurrenter. På den måde kan de måske sætte en stopper for den store kundeflugt. På samme tid vil det formentlig puste nyt liv i den store bredbåndskrig. Konkurrencen mellem udbyderne kommer til at blive mere intens.

Stiger engrospriserne vil både YouSee, Fastspeed og Hiper dog være tvunget til, ligesom alle andre, at skyde priserne i vejret.

Corona har sat fut under fiber

Coronakrisen kan muligvis forklare den fremtidige prisstigning, da der var kolossal vækst i danskernes dataforbrug, specielt under den første nedlukning i foråret 2020. Det viser friske tal fra Energistyrelsen. Her kunne man se en stor fremgang af fibernet på markedet.

Fibernet er den hurtigste internetløsning, og det kan forklare, hvorfor flere vælger den til, især når de skal arbejde hjemmefra. I alt valgte over 110.000 danskere at skifte abonnement til fibernet i 2020.

Dermed er det samlede antal på over 800.000, hvis man kigger på private husstande og virksomheder. Forventningerne er derfor, at fibernet bliver den mest udbredte bredbåndsløsning i Danmark i løbet af 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S