Test: Panasonic TX-65HZ2000E: Stærke farver og stor surround

Billedet står forrygende flot og den enorme lyd får sportsoplevelserne ud i hele stuen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Konrad Vaabensted, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic kan noget særligt, når det kommer til billedkvalitet og i særdeleshed farver.

Med HZ2000 viser producenten, at man også formår at trylle med lyden. 

Nemt at sætte op 

Skærmen er i sig selv ganske slank, men det er alligevel det største og tungeste tv i testen. En frontvendt højttaler i bunden og en opretskydende højttaler bagpå giver lidt ekstra tyngde, men trods dette er Panasonic faktisk det nemmeste tv at sætte op. 

Det leveres med en flot metal-
fod. Tv’et skal blot placeres oven-på denne, så står det oprejst (det anbefales dog at skrue de medfølgende skruer i). Så simpelt kan det gøres og endda med en æstetisk elegance, der overgår de andre i testen. Det er et tiltalende og stilfuldt tv. 


Panasonic bruger sit eget styre-system. Det er måske en anelse gammeldags i forhold til de to andre i testen, men det fungerer ikke desto mindre helt upåklageligt og er nemt at navigere rundt i. Samtidig er mulighederne for at fintune lyd og billede lidt større end hos de andre i testen. 

Fantastiske farver

I sine tekniske egenskaber er skærmen ikke langt fra LG’s, og når det gælder lysstyrke og kontrast følger den også fint med. 

Der, hvor tv’et virkelig brillerer, er dog på farvegengivelse. Panasonics billedmotor er fintunet i samarbejde med filmmagere fra Hollywood-studier. Og det giver sig altså udslag i en særlig tone, der hæver tv’et over konkurrenterne. 

De nyeste standarder for HDR og Dolby Vision giver ideelle forudsætninger for at nyde film og serier, og foruden Panasonics egne glimrende filmindstillinger er der også Filmmaker-mode. Det er derfor et tv, der først og fremmest er skabt for at give den ultimative filmoplevelse, men det betyder heldigvis ikke, at dets evner som sports-tv halter.

Der er en glimrende Sport-tilstand, som skruer godt op for lys og farver, men uden at det bliver for meget – som eksempelvis hos konkurrenten LG.

Den gør ganske enkelt, at du får fuld fornøjelse af kampen, hvad enten du ser den i dagslys eller om aftenen. Tacklingerne flyder over skærmen med overlegen ro, så du kan nyde hver en deltalje.      

Overrumplende surround

Handlede det kun om billedkvalitet, havde vi haft svært ved at forsvare den højere pris i forhold til rivalerne. Men tænd blot for lyden, så falder alt på plads. 

De indbyggede højttalere, som er skabt i samarbejde med Technics, er af imponerende kvalitet. Der er flot fylde samt stor detaljerigdom, og så er de konfigureret til det avancerede surroundformat Dolby Atmos. 

Effekten er mildt sagt forbløffende. Selv uden andre højttalere, end dem der sidder i tv’et, får du oplevelsen, af at lydene flyver omkring dig, ud i hele stuen. Det trodser nærmest naturens love og fuldender seeroplevelsen på forrygende manér. Udover Atmos er der fine lydinstillinger at vælge imellem, ikke mindst en ”Stadium”, der breder lyden ud, så du får fornemmelsen af et kæmpe fodboldstadion. 

Det er formentlig de færreste, der vil føle behov for at tilslutte ekstra højttalere til tv’et. Merprisen er derfor helt berettiget og samlet set er det dette tv, som kan levere den største oplevelse.   

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S