Test: Panasonic TX-65HZ2000E: Stærke farver og stor surround

Billedet står forrygende flot og den enorme lyd får sportsoplevelserne ud i hele stuen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Konrad Vaabensted, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic kan noget særligt, når det kommer til billedkvalitet og i særdeleshed farver.

Med HZ2000 viser producenten, at man også formår at trylle med lyden. 

Nemt at sætte op 

Skærmen er i sig selv ganske slank, men det er alligevel det største og tungeste tv i testen. En frontvendt højttaler i bunden og en opretskydende højttaler bagpå giver lidt ekstra tyngde, men trods dette er Panasonic faktisk det nemmeste tv at sætte op. 

Det leveres med en flot metal-
fod. Tv’et skal blot placeres oven-på denne, så står det oprejst (det anbefales dog at skrue de medfølgende skruer i). Så simpelt kan det gøres og endda med en æstetisk elegance, der overgår de andre i testen. Det er et tiltalende og stilfuldt tv. 


Panasonic bruger sit eget styre-system. Det er måske en anelse gammeldags i forhold til de to andre i testen, men det fungerer ikke desto mindre helt upåklageligt og er nemt at navigere rundt i. Samtidig er mulighederne for at fintune lyd og billede lidt større end hos de andre i testen. 

Fantastiske farver

I sine tekniske egenskaber er skærmen ikke langt fra LG’s, og når det gælder lysstyrke og kontrast følger den også fint med. 

Der, hvor tv’et virkelig brillerer, er dog på farvegengivelse. Panasonics billedmotor er fintunet i samarbejde med filmmagere fra Hollywood-studier. Og det giver sig altså udslag i en særlig tone, der hæver tv’et over konkurrenterne. 

De nyeste standarder for HDR og Dolby Vision giver ideelle forudsætninger for at nyde film og serier, og foruden Panasonics egne glimrende filmindstillinger er der også Filmmaker-mode. Det er derfor et tv, der først og fremmest er skabt for at give den ultimative filmoplevelse, men det betyder heldigvis ikke, at dets evner som sports-tv halter.

Der er en glimrende Sport-tilstand, som skruer godt op for lys og farver, men uden at det bliver for meget – som eksempelvis hos konkurrenten LG.

Den gør ganske enkelt, at du får fuld fornøjelse af kampen, hvad enten du ser den i dagslys eller om aftenen. Tacklingerne flyder over skærmen med overlegen ro, så du kan nyde hver en deltalje.      

Overrumplende surround

Handlede det kun om billedkvalitet, havde vi haft svært ved at forsvare den højere pris i forhold til rivalerne. Men tænd blot for lyden, så falder alt på plads. 

De indbyggede højttalere, som er skabt i samarbejde med Technics, er af imponerende kvalitet. Der er flot fylde samt stor detaljerigdom, og så er de konfigureret til det avancerede surroundformat Dolby Atmos. 

Effekten er mildt sagt forbløffende. Selv uden andre højttalere, end dem der sidder i tv’et, får du oplevelsen, af at lydene flyver omkring dig, ud i hele stuen. Det trodser nærmest naturens love og fuldender seeroplevelsen på forrygende manér. Udover Atmos er der fine lydinstillinger at vælge imellem, ikke mindst en ”Stadium”, der breder lyden ud, så du får fornemmelsen af et kæmpe fodboldstadion. 

Det er formentlig de færreste, der vil føle behov for at tilslutte ekstra højttalere til tv’et. Merprisen er derfor helt berettiget og samlet set er det dette tv, som kan levere den største oplevelse.   

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect