Test: Philips OLED+935: Forvandler hele stuen til et stadion

Philips-tv’et får det flotte billede til at brede sig med Ambilight og har en vel-lydende lydbar fra B&W.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et førsteklasses tv er ikke altid lig med førsteklasses lyd. På Philips OLED+935 er der imidliertid kælet ligeså meget for lyden som for billedet, så man får en gennemført helhedsoplevelse, hvor lyset endda også spiller med.

Under tv’et er en soundbar fra ingen ringere end Bowers & Wilkins.

Den duplerer som en stander, der skal monteres, når man sætter tv’et op. Det gør installationen en anelse mere besværlig end med et almindeligt tv, men er man to, er opgaven klaret på 10 minutter.

Lækkert design

Der er kælet for designet. Tv’et er udført stilrent i stål og krom, og højttaleren er beklædt med stof fra danske Kvadrat. Det er et rigtig nydeligt tv.

Det samme er fjernbetjeningen, som har skotsk Muirhead-læder på bagsiden. Kvalitetsfornemmelsen halter dog lidt i knapperne, som føles billige og lidt for plastikagtige.

Brugerfladen er baseret på Android TV, så det er ret nemt at komme  igang med apps, streaming, diverse tilkoblinger og smarte funktioner. Især hvis du har en Android-mobil.

Flot glød i farverne

Det ualmindelig flotte og kontrastrige OLED-panel får assistance af en P5-processor, som med kunstig intelligens giver endnu bedre billedkvalitet, hvor det er muligt. Uanset kilde får man som minimum et anstændigt billede og som maksimum, når indholdet er velproduceret, fuld 4K-kvalitet og med HDR (HLG, HDR10, HDR10+ og Dolby Vision understøttes) og et fuldstændig fremragende billede. Der er flot glød i farverne, skarphed i detaljerne og dybde i kontrasten.

Tv’et understøtter Filmmaker- mode, og der er en udmærket Sportstilstand med flotte rolige bevægelser og godt smæk på farver og lys. Tv’et er det eneste i testen, der ikke kan vise 4K med 120 fps. Det vil dog næppe være et problem for andre end de mest krævende gamere.

En ny funktion beskytter mod burn in. Kunstig intelligens dæmper fastplacerede elementer for at mindske risiko for skader på skærmen.

Lydbaren matcher det fine tv-billede på fornem vis. B&W har brugt gavmildt af sine unikke lydteknologier til at forme en højttaler, der kan sprede tv-lyden ud i rummet med en imponerende fylde og vidde.

Der er anvendt ikke mindre end 10 højttalere, heriblandt den karakteristiske ”Tweeter on Top” og en stærk subwoofer, der sikrer, at højttaleren dækker hele spektret med flot klarhed i alle registre.

Den er ligeledes forsynet med de obligatoriske opadvendte højttalere, der skal til for at gengive Dolby Atmos-surround. Er lyden produceret i dette format, registrerer højttaleren det automatisk. Er den ikke, er højttaleren alligevel i stand til at skabe en flot surround-simulation.

Lyser hele rummet op

Intet Philips-tv uden Ambilight. Den særlige bagbelysning får du selvfølgelig også her. Endda i en firsidet udgave, så hele din bagvæg – og indirekte din stue – lyser med på filmen, spillet
eller koncerten.


Det er smag og behag, hvad man synes om Philips’ særlige lyseffekt, men i en fodboldkamp kan det altså være ganske effektfuldt, at grønsværen breder sig til hele stuen. 

Læses lige nu

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job