Test: Technics EAH-AZ70W: Earbuds til den audiofile

<b>Lydkvaliteten er suveræn i Technics EAH-AZ70W, som også sidder godt og har et stærkt udvalg af funktioner </b>.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Markedet for helt trådløse øretelefoner er en heftig slagmark, hvor selv de tunge hi-fi-drenge nu begynder at rulle det svære arsenal ud. Technics er et varemærke, vi normalt forbinder med lydudstyr i den seriøse ende af skalaen, så det var med en vis ærefrygt, vi satte AZ70 i ørene. 

Stilrent look og stærke features

Ophavet lader sig ikke skjule. Det er et sæt stilfulde øretelefoner i klassisk Technics-design med stål og sort plast som de bærende materialer. I størrelse og form er de ret ideelle. De er nemme at håndtere og sidder, i hvert fald i vores ører, så sikkert og komfortabelt, som in ear-hovedtelefoner kan. 

Der er mulighed for touchbetjening på ydersiden af ørestykkerne. Her kan du stoppe og starte musikken, justere volumen, aktivere stemmeassistent og skifte mellem noise cancelling, hear through og normal tilstand. Det er dog knap så intuitivt udført, som vi har oplevet det hos andre.

Der hører en velfungerende app til headsettet. Her kan du foretage diverse indstillinger, få opdateringer osv.

Du kan justere graden af støjreduktion. Det er måske ikke den allerbedste noise cancelling, vi har prøvet, men den er heller ikke dårlig. Baggrundsstøj, især motorlyde og lignende, fjernes ret effektivt. 

Det er dog især hear through-tilstanden, der imponerer. Når lyd fra omverden sendes gennem de indbyggede mikrofoner, står den flot og naturligt, som om du slet ikke havde noget i ørerne. Dette får du også glæde af, når du foretager telefonopkald. Mikrofonerne gengiver din stemme klart og nærværende. 

Earbuds af øverste skuffe

Når musikken spiller, skuffer AZ70 heller ikke. Selvom der er tale om små enheder, leverer de lyden med et imponerende overskud. Man føler sig i gode hænder. Der er en detaljerigdom, tyngde og præcision, som gør, at du kan give dig helt hen og nyde musikken.

AZ70 dykker desuden dybere ned, end vi har oplevet i andre headsets af typen. Man mister dog lidt af sub-bassen, når støjreduktionen slås fra. Målt på lydkvalitet er vi ikke desto mindre i den absolutte superliga for true wireless earbuds. Vi er tæt på at rydde tronen, som i vores verden indtil nu har tilhørt Sennheiser Momentum True Wireless 2. Sennheisers model er dog en anelse nemmere i betjening, så vi lader det stå uafgjort.

Pris: 1.999 kroner

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S