Test: Technics EAH-AZ70W: Earbuds til den audiofile

<b>Lydkvaliteten er suveræn i Technics EAH-AZ70W, som også sidder godt og har et stærkt udvalg af funktioner </b>.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Markedet for helt trådløse øretelefoner er en heftig slagmark, hvor selv de tunge hi-fi-drenge nu begynder at rulle det svære arsenal ud. Technics er et varemærke, vi normalt forbinder med lydudstyr i den seriøse ende af skalaen, så det var med en vis ærefrygt, vi satte AZ70 i ørene. 

Stilrent look og stærke features

Ophavet lader sig ikke skjule. Det er et sæt stilfulde øretelefoner i klassisk Technics-design med stål og sort plast som de bærende materialer. I størrelse og form er de ret ideelle. De er nemme at håndtere og sidder, i hvert fald i vores ører, så sikkert og komfortabelt, som in ear-hovedtelefoner kan. 

Der er mulighed for touchbetjening på ydersiden af ørestykkerne. Her kan du stoppe og starte musikken, justere volumen, aktivere stemmeassistent og skifte mellem noise cancelling, hear through og normal tilstand. Det er dog knap så intuitivt udført, som vi har oplevet det hos andre.

Der hører en velfungerende app til headsettet. Her kan du foretage diverse indstillinger, få opdateringer osv.

Du kan justere graden af støjreduktion. Det er måske ikke den allerbedste noise cancelling, vi har prøvet, men den er heller ikke dårlig. Baggrundsstøj, især motorlyde og lignende, fjernes ret effektivt. 

Det er dog især hear through-tilstanden, der imponerer. Når lyd fra omverden sendes gennem de indbyggede mikrofoner, står den flot og naturligt, som om du slet ikke havde noget i ørerne. Dette får du også glæde af, når du foretager telefonopkald. Mikrofonerne gengiver din stemme klart og nærværende. 

Earbuds af øverste skuffe

Når musikken spiller, skuffer AZ70 heller ikke. Selvom der er tale om små enheder, leverer de lyden med et imponerende overskud. Man føler sig i gode hænder. Der er en detaljerigdom, tyngde og præcision, som gør, at du kan give dig helt hen og nyde musikken.

AZ70 dykker desuden dybere ned, end vi har oplevet i andre headsets af typen. Man mister dog lidt af sub-bassen, når støjreduktionen slås fra. Målt på lydkvalitet er vi ikke desto mindre i den absolutte superliga for true wireless earbuds. Vi er tæt på at rydde tronen, som i vores verden indtil nu har tilhørt Sennheiser Momentum True Wireless 2. Sennheisers model er dog en anelse nemmere i betjening, så vi lader det stå uafgjort.

Pris: 1.999 kroner

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job