Test: JBL Charge 5: Bærbar festhøjttaler deler ud af strømmen

Simpel og velspillende Bluetooth-højttaler med så stort et batteri, at den kan dele ud af strømmen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skal du afsted i vildmarken eller på festival (lad os håbe at det snart kan ske igen), så er stemmestyring og andre smarte features ret ligegyldige. Her handler det om de helt basale egenskaber som god lyd og lang batterilevetid (og du skulle nødigt gå glip af de seneste sportsresultater). Begge fordele leverer Charge 5 i rigt mål.

Der er tale om en torpedoformet højttaler på knap et kilo. Den er større end både Streetz, Sonos og Creative, men relativ nem at transportere – i en rygsæk, en cykelkurv eller bare i hånden.

En IP67-certificering sikrer, at den er beskyttet mod vand og støv, så du skal ikke være bange for at tage den med til poolparty eller fest. 

Opladning sker via USB-C, og mobilen kobles til med Bluetooth 5.1, så den er fint up-to-date på teknologien.

Charge 5 er skabt til at ligge ned. Skridsikre gummifødder sørger for, at den ligger nogenlunde sikkert. På toppen er store, lettilgængelige gummiknapper, som gør det helt lige til at betjene højttaleren.

Der findes også en app til Charge 5. Den kan dog ikke meget andet end at opdatere højttaleren og parre denne med andre JBL-højttalere. Det sker med den såkaldte Partyboost-funktion, som gør, at du kan få betydelig større lyd, når du lader flere højttalere spille i kor. Desværre er det ikke muligt at lave ægte stereo med to højttalere.  

Åbent lydbillede

Selvom man utvivlsomt får større lyd ved at koble flere højttalere sammen, kommer man langt med blot én Charge 5, når der skal fyres op i festen eller heftig stadionlyd skal gengives. 

Der er godt med bund i den lille højttaler, men det er faktisk ikke bassen, der dominerer. Der er flot klarhed i det øvre spektrum, så du får en åben og velafbalanceret lydoplevelse, der fungerer til mange typer musik. I lydkvalitet ligger den tæt op ad den dobbelt så dyre Bose Portable Home Speaker, dog uden helt samme dybde i bassen.

Holder liv i mobilen

Batterilevetiden er cirka 20 timer ved moderat volumen. Du kan derfor være ret sikker på, at festen går død før højttaleren. Kun den dyre B&O-højttaler overtrumfer på dette felt. 

Det er således et stort batteri, der sidder i, og strømmen får du lov at udnytte til mere end blot musik.

Bag en gummiklap sidder en USB-port. Når du kobler mobilen til denne, oplades den via højttalerens batteri. Genialt, hvis du er på vildmarkstur eller festival og mobilen er ved at gå død.

Med en kapacitet på 7500 mAh er der strøm nok til cirka to opladninger af de fleste mobiler.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S