Test: HyperX PulseFire Haste: Lynhurtig på aftrækkeren

Hvis spillet kræver hurtige reaktioner, er en let mus vejen frem. Sådan en får du med Pulsefire Haste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi er nede på kun 59 gram. 

Den flyver hen over bordet, nærmest uden at du behøver røre ved den. Glatte PTFE-skates sikrer et minimum af friktion mod bordoverfladen, mens et stofagtigt paracord-USB-kabel giver så lidt modstand, det overhovedet er muligt, således at den gennemhullede plastmus kan bevæge sig helt frit. 

At den er kablet og ikke trådløs, vil være et plus for nogle og et minus for andre. Det betyder imidlertid, at man har kunnet undlade et indbygget batteri, og det bidrager til en ekstra lethed, der er svær at opnå med en trådløs mus. 

En kablet forbindelse minimerer teoretisk set også input-forsinkelse. Pixart 3335-sensoren sørger for øjeblikkelig og præcis reaktion på dine bevægelser. 

Rigtig god til prisen

Musen ligger godt i hånden, og skulle der være behov for et sikrere greb, følger grip-tape med, som kan klistres på siderne og knapperne. Knapperne reagerer kvikt med hørbart feedback og holder til 60 millioner klik. Scrollhjulet har en behagelig modstand, men er ikke så hurtigt i action som resten af musen. Over hjulet er der en dpi-knap, som gør det muligt at skifte mellem 400, 800, 1600 og 3200 dpi. 

Alle knapper kan konfigureres via HyperX Ngenuity-programmet, hvor det også er muligt at indstille musens RGB-lys, der stråler ud af scrollhjulet. Musen har indbygget hukommelse til at gemme dine indstillinger. 

Til prisen er det svært at forlange mere af en gamingmus. Pulsefire Haste bør være øverst på listen, hvis du søger en lynhurtig mus til under 500 kroner. 

Pris: 459 kroner
Samlet vurdering: 4 af 6 stjerner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S