Test: HyperX PulseFire Haste: Lynhurtig på aftrækkeren

Hvis spillet kræver hurtige reaktioner, er en let mus vejen frem. Sådan en får du med Pulsefire Haste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi er nede på kun 59 gram. 

Den flyver hen over bordet, nærmest uden at du behøver røre ved den. Glatte PTFE-skates sikrer et minimum af friktion mod bordoverfladen, mens et stofagtigt paracord-USB-kabel giver så lidt modstand, det overhovedet er muligt, således at den gennemhullede plastmus kan bevæge sig helt frit. 

At den er kablet og ikke trådløs, vil være et plus for nogle og et minus for andre. Det betyder imidlertid, at man har kunnet undlade et indbygget batteri, og det bidrager til en ekstra lethed, der er svær at opnå med en trådløs mus. 

En kablet forbindelse minimerer teoretisk set også input-forsinkelse. Pixart 3335-sensoren sørger for øjeblikkelig og præcis reaktion på dine bevægelser. 

Rigtig god til prisen

Musen ligger godt i hånden, og skulle der være behov for et sikrere greb, følger grip-tape med, som kan klistres på siderne og knapperne. Knapperne reagerer kvikt med hørbart feedback og holder til 60 millioner klik. Scrollhjulet har en behagelig modstand, men er ikke så hurtigt i action som resten af musen. Over hjulet er der en dpi-knap, som gør det muligt at skifte mellem 400, 800, 1600 og 3200 dpi. 

Alle knapper kan konfigureres via HyperX Ngenuity-programmet, hvor det også er muligt at indstille musens RGB-lys, der stråler ud af scrollhjulet. Musen har indbygget hukommelse til at gemme dine indstillinger. 

Til prisen er det svært at forlange mere af en gamingmus. Pulsefire Haste bør være øverst på listen, hvis du søger en lynhurtig mus til under 500 kroner. 

Pris: 459 kroner
Samlet vurdering: 4 af 6 stjerner

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,