Test: Sennheiser CX Wireless: Fantastisk lyd til prisen

Med CX Wireless har Sennheiser skabt de mest vellydende earbuds du kan få for under tusind kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sennheiser står bag nogle af markedets allerbedste earbuds. Momentum True Wireless 2 lyder fænomenalt, men koster kassen. Med CX 400BT fra sidste år rykkede Sennheiser et skridt ned af prisstigen uden at give kald på lydkvaliteten og med CX Wireless forøger de nu at presse den yderligere ned.

Vi er under den gyldne grænse på tusind kroner. Prisreduktionen kommer ikke helt uden kompromisser. Der er eksempelvis ikke aktiv støjreduktion og heller ikke samme lækre stofdesign som hos Momentum. Ikke desto mindre er de imponerende funktionsrige og velskabte til prisen.

Fyldig lyd

De arver plastikdesignet fra CX 400BT, som både er velsiddende, praktisk og vandafvisende (IPX4), dog ikke helt så komfortabelt som Momentums. Ydersiderne af de to earbuds er touchfølsommme, så du kan styre musik og diverse funktioner.

Den trådløse forbindelse til mobilen leveres i form af det nye Bluetooth 5.2 suppleret af de fineste audio codecs (SBC, AAC og aptX).

Lyden er umiddelbart helt identisk med CX 400BT. Den er knap så findetaljeret og hi-fi-agtig som Momentum, men i stedet mere fyldig og bastung, hvilket i virkeligheden nok vil falde mere i smag hos mange lyttere. Musikken leveres med stort engagement og overskud. Du får simpelthen ikke mere vellydende earbuds til prisen.

Til opkald fungerer de også glimrende, takket være fine mikrofoner. CX tilbyder endda på en ret unik mulighed for at sætte din egen stemme på medhør, hvilket kan forbedre oplevelsen en del.

Fin batterilevetid

Skulle du have lyst til at justere lidt på lyden kan det ske i Sennheisers app, hvor der er også er mulighed for at foretage opdateringer og meget andet.

Batteritiden er helt fornuftige 9 timer, med yderligere 18 timer i den dejligt kompakte æske, der nemt kan ligge i en bukselomme.

Vejledende pris: 990 kroner

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S