Test: Roccat Kone Pro Air: Tung på fordele – let i vægt

Denne gamingmus er en vinder. Tung på funktioner (og pris). Til gengæld er vægten i den helt lave ende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En gamingmus må godt være lidt tung, så man kan mærke dens bevægelser hen over overfladen. Omvendt skal den også være så let, at den kan flyttes hurtigt.

Med sine 75 gram opleves Roccat Kone Pro Air netop som let og hurtig. Den kører lækkert – og ikke mindst meget præcist.

Musen kan køre trådløst på 2,4 GHz-båndet og med Bluetooth. Den har en ekstrem opløsning via optisk sensor på 19.000 dpi, hvilket gør dens bevægelser ultranøjagtige.

Vild pris

En anden god feature er drejehjulet. Det er stort, men kun en lille del stikker op. Størrelsen gør, at det kører let og præcist. Yderligere er musen ret hurtig til at reagere. Den har en optisk sensor, der ifølge producenten er 100 gange hurtigere end en mekanisk løsning.

Knapperne på siderne kan programmeres helt som normalt i en gamingmus. Denne del fungerer hverken værre eller bedre end hos andre gode konkurrenter.

Den lette mus er til gengæld tung i pris. Lige under 1000 kroner for en mus er mange penge, også når man taler om high-end til gamingbrug. Men er du ude efter noget unikt til at opgradere dit spil eller blot ønsker en let, hurtigkørende mus, der fungerer forrygende, er Roccat-nyheden bestemt værd at tjekke ud. Derfor kvitterer vi med en anbefaling.

For: Let, nem at bruge, mange funktioner

Imod: Reelt kun prisen

Samlet vurdering: 5 af 6 stjerner

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job