Test: Roccat Kone Pro Air: Tung på fordele – let i vægt

Denne gamingmus er en vinder. Tung på funktioner (og pris). Til gengæld er vægten i den helt lave ende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En gamingmus må godt være lidt tung, så man kan mærke dens bevægelser hen over overfladen. Omvendt skal den også være så let, at den kan flyttes hurtigt.

Med sine 75 gram opleves Roccat Kone Pro Air netop som let og hurtig. Den kører lækkert – og ikke mindst meget præcist.

Musen kan køre trådløst på 2,4 GHz-båndet og med Bluetooth. Den har en ekstrem opløsning via optisk sensor på 19.000 dpi, hvilket gør dens bevægelser ultranøjagtige.

Vild pris

En anden god feature er drejehjulet. Det er stort, men kun en lille del stikker op. Størrelsen gør, at det kører let og præcist. Yderligere er musen ret hurtig til at reagere. Den har en optisk sensor, der ifølge producenten er 100 gange hurtigere end en mekanisk løsning.

Knapperne på siderne kan programmeres helt som normalt i en gamingmus. Denne del fungerer hverken værre eller bedre end hos andre gode konkurrenter.

Den lette mus er til gengæld tung i pris. Lige under 1000 kroner for en mus er mange penge, også når man taler om high-end til gamingbrug. Men er du ude efter noget unikt til at opgradere dit spil eller blot ønsker en let, hurtigkørende mus, der fungerer forrygende, er Roccat-nyheden bestemt værd at tjekke ud. Derfor kvitterer vi med en anbefaling.

For: Let, nem at bruge, mange funktioner

Imod: Reelt kun prisen

Samlet vurdering: 5 af 6 stjerner

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S