Test: Roccat Kone Pro Air: Tung på fordele – let i vægt

Denne gamingmus er en vinder. Tung på funktioner (og pris). Til gengæld er vægten i den helt lave ende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En gamingmus må godt være lidt tung, så man kan mærke dens bevægelser hen over overfladen. Omvendt skal den også være så let, at den kan flyttes hurtigt.

Med sine 75 gram opleves Roccat Kone Pro Air netop som let og hurtig. Den kører lækkert – og ikke mindst meget præcist.

Musen kan køre trådløst på 2,4 GHz-båndet og med Bluetooth. Den har en ekstrem opløsning via optisk sensor på 19.000 dpi, hvilket gør dens bevægelser ultranøjagtige.

Vild pris

En anden god feature er drejehjulet. Det er stort, men kun en lille del stikker op. Størrelsen gør, at det kører let og præcist. Yderligere er musen ret hurtig til at reagere. Den har en optisk sensor, der ifølge producenten er 100 gange hurtigere end en mekanisk løsning.

Knapperne på siderne kan programmeres helt som normalt i en gamingmus. Denne del fungerer hverken værre eller bedre end hos andre gode konkurrenter.

Den lette mus er til gengæld tung i pris. Lige under 1000 kroner for en mus er mange penge, også når man taler om high-end til gamingbrug. Men er du ude efter noget unikt til at opgradere dit spil eller blot ønsker en let, hurtigkørende mus, der fungerer forrygende, er Roccat-nyheden bestemt værd at tjekke ud. Derfor kvitterer vi med en anbefaling.

For: Let, nem at bruge, mange funktioner

Imod: Reelt kun prisen

Samlet vurdering: 5 af 6 stjerner

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S