Test: Epos GSP 670: Storslået lyd fra tung hovedtelefon

Epos’ bud på en gaming-hovedtelefon er på alle måder en stor oplevelse. Lyden fylder noget og har masser af dynamik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På hovedet opleves Epos-headsettet ret stort – lidt tungt og lidt stramt. Der er godt nok gjort meget ud af at kunne indstille headsettet ret præcist, men uanset hvordan vi justerer GSP 670, virker sættet lidt voldsomt. Årsagen er den meget brede hovedbøjle med ekstra justering på siderne. Hovedpuderne er ikke større end hos de øvrige i testen, og ørekopperne sidder fint og blødt mod hovedet.

Lydmæssigt er Epos helt forrygende – med en storslået lyd og ikke mindst masser af dynamik. Bassen er dyb, men også strammere. Der er masser af punch i mikrodetaljerne, og lydbilledet er varmt og meget detaljeret. Det hele kan opleves lidt voldsomt, men imponerende er det.

Til stede i musikken

Ved musik får du en rar følelse af at være til stede, ligesom instrumenter klinger ganske naturligt. Også ved film er headsettet fint med god rumgengivelse. I spil, som det jo primært handler om her, er præcisionen god, og du vil sætte pris på den gode dynamik og de kraftfuldt gengivne detaljer. 

Lydmæssigt har Epos-sættet altså høj klasse, men efter længere tids brug oplever vi headsettet som både tungt og varmt at have på. Dertil kommer, at prisen, 2499 kroner, er i den ret høje ende, hvis vi udelukkende ser GSP 670 som et gaming-headset. Til allroundbrug kan prisen bedre accepteres.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S