Test: Epos GSP 670: Storslået lyd fra tung hovedtelefon

Epos’ bud på en gaming-hovedtelefon er på alle måder en stor oplevelse. Lyden fylder noget og har masser af dynamik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På hovedet opleves Epos-headsettet ret stort – lidt tungt og lidt stramt. Der er godt nok gjort meget ud af at kunne indstille headsettet ret præcist, men uanset hvordan vi justerer GSP 670, virker sættet lidt voldsomt. Årsagen er den meget brede hovedbøjle med ekstra justering på siderne. Hovedpuderne er ikke større end hos de øvrige i testen, og ørekopperne sidder fint og blødt mod hovedet.

Lydmæssigt er Epos helt forrygende – med en storslået lyd og ikke mindst masser af dynamik. Bassen er dyb, men også strammere. Der er masser af punch i mikrodetaljerne, og lydbilledet er varmt og meget detaljeret. Det hele kan opleves lidt voldsomt, men imponerende er det.

Til stede i musikken

Ved musik får du en rar følelse af at være til stede, ligesom instrumenter klinger ganske naturligt. Også ved film er headsettet fint med god rumgengivelse. I spil, som det jo primært handler om her, er præcisionen god, og du vil sætte pris på den gode dynamik og de kraftfuldt gengivne detaljer. 

Lydmæssigt har Epos-sættet altså høj klasse, men efter længere tids brug oplever vi headsettet som både tungt og varmt at have på. Dertil kommer, at prisen, 2499 kroner, er i den ret høje ende, hvis vi udelukkende ser GSP 670 som et gaming-headset. Til allroundbrug kan prisen bedre accepteres.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec