Test: Epos GSP 670: Storslået lyd fra tung hovedtelefon

Epos’ bud på en gaming-hovedtelefon er på alle måder en stor oplevelse. Lyden fylder noget og har masser af dynamik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På hovedet opleves Epos-headsettet ret stort – lidt tungt og lidt stramt. Der er godt nok gjort meget ud af at kunne indstille headsettet ret præcist, men uanset hvordan vi justerer GSP 670, virker sættet lidt voldsomt. Årsagen er den meget brede hovedbøjle med ekstra justering på siderne. Hovedpuderne er ikke større end hos de øvrige i testen, og ørekopperne sidder fint og blødt mod hovedet.

Lydmæssigt er Epos helt forrygende – med en storslået lyd og ikke mindst masser af dynamik. Bassen er dyb, men også strammere. Der er masser af punch i mikrodetaljerne, og lydbilledet er varmt og meget detaljeret. Det hele kan opleves lidt voldsomt, men imponerende er det.

Til stede i musikken

Ved musik får du en rar følelse af at være til stede, ligesom instrumenter klinger ganske naturligt. Også ved film er headsettet fint med god rumgengivelse. I spil, som det jo primært handler om her, er præcisionen god, og du vil sætte pris på den gode dynamik og de kraftfuldt gengivne detaljer. 

Lydmæssigt har Epos-sættet altså høj klasse, men efter længere tids brug oplever vi headsettet som både tungt og varmt at have på. Dertil kommer, at prisen, 2499 kroner, er i den ret høje ende, hvis vi udelukkende ser GSP 670 som et gaming-headset. Til allroundbrug kan prisen bedre accepteres.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job