Test: Epos GSP 670: Storslået lyd fra tung hovedtelefon

Epos’ bud på en gaming-hovedtelefon er på alle måder en stor oplevelse. Lyden fylder noget og har masser af dynamik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På hovedet opleves Epos-headsettet ret stort – lidt tungt og lidt stramt. Der er godt nok gjort meget ud af at kunne indstille headsettet ret præcist, men uanset hvordan vi justerer GSP 670, virker sættet lidt voldsomt. Årsagen er den meget brede hovedbøjle med ekstra justering på siderne. Hovedpuderne er ikke større end hos de øvrige i testen, og ørekopperne sidder fint og blødt mod hovedet.

Lydmæssigt er Epos helt forrygende – med en storslået lyd og ikke mindst masser af dynamik. Bassen er dyb, men også strammere. Der er masser af punch i mikrodetaljerne, og lydbilledet er varmt og meget detaljeret. Det hele kan opleves lidt voldsomt, men imponerende er det.

Til stede i musikken

Ved musik får du en rar følelse af at være til stede, ligesom instrumenter klinger ganske naturligt. Også ved film er headsettet fint med god rumgengivelse. I spil, som det jo primært handler om her, er præcisionen god, og du vil sætte pris på den gode dynamik og de kraftfuldt gengivne detaljer. 

Lydmæssigt har Epos-sættet altså høj klasse, men efter længere tids brug oplever vi headsettet som både tungt og varmt at have på. Dertil kommer, at prisen, 2499 kroner, er i den ret høje ende, hvis vi udelukkende ser GSP 670 som et gaming-headset. Til allroundbrug kan prisen bedre accepteres.

Annonce

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,