Test: Seagate Barracuda Fast SSD 1TB: Pænt ssd-drev – men ikke så hurtigt

Et lidt skuffende SATA-baseret ssd-drev, der mest glimrer med sit fikse kabinet og god software.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette er ikke det hurtigste USB-C-baserede ssd-drev, man kan købe til for eksempel gaming. Men det er heller ikke den dyreste.

Sammenlignet med for eksempel WD Black P50 Game Drive virker brandingen af Seagate Barracuda Fast SSD 1TB en smule anstrengt. Opgivelserne på 540 MB/sek. for læsning og 500 MB/sek. for skrivning har intet med virkeligheden at gøre.

Seagate Barracuda Fast SSD 1TB er et SATA-ssd bag en USB-bridge, og det betyder, at ydelsen er begrænset til 6 Gbps på trods af drevets 10 Gbps USB 3.2 Gen 2-interface.

Software til synkronisering og backup

Man kan hævde, at det er endnu mere problematisk, at man kan få NVMe-baserede drev til tilsvarende priser. ADATA SE800 Ultra FAST 1TB er for eksempel omkring dobbelt så hurtig ved sekventiel topydelse.

Det er en skam, fordi Seagate Barracuda Fast SSD ser godt ud med sit fikse kabinet og sit LED-statuslys. Og Seagates software til filsynkronisering og backup er praktisk. Desværre for Seagate kan man andre steder få en bedre ydelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS