Ny tv-lydbar er blot 30 centimeter lang

LG’s nye, kompakte lydbar Eclair leverer Dolby Atmos-lyd. For at få bund i lydgengivelsen medfølger der en subwoofer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du er på udkig efter en lydbar, der fylder mindst muligt, kunne LG’s nye Eclair være et bud. Trods et meget kompakt format får du ifølge LG hverken flad lyd eller mangel på muligheder, hvis du satser på Eclair. Tværtimod er enheden på under 30 centimeter i stand til at levere lyd med Dolby Atmos og DTS plus, og den har understøttelse af 4K-pass-through.

Modellen måler helt præcist 29,6 x 5,99 x 12,6 centimeter, hvilket er en tredjedel af størrelsen på LG’s tidligere mindste lydbar med tilsvarende specifikationer. Den medfølgende subwoofer leverer kraftfuld bas med minimal vibration, lyder det fra LG. Altså sandsynligvis ingen forstyrrelse af naboerne.

Analyserer lydindholdet

Tilslutning med eARC (enhanced audio return channel) betyder færre kabler og tabsfri overførsel af 5.1-, 7.1-lyd samt Dolby Atmos og DTS:X på kompatible fjernsyn.

LG Eclair Lydbar og subwoofer fås i sort eller som her i hvid. Det er subwooferen nederst til venstre.

Lydbaren benytter LG AI Sound Pro til at analysere det indhold, der spilles, og anvender derefter automatisk den mest optimale lydindstilling – fra film til nyheder.

Dybere nuancer

Eclair bygger på Meridian Audios lydteknologi – det gælder både lydbar og subwoofer.

Ejere af LG’s fjernsyn fra 2021 kan også drage nytte af TV Sound Mode Share, der skulle kombinere fordelene ved LG’s nyeste AI-processorer og teknologien AI Sound Pro og dermed sikre dybere nuancer og flere detaljer.

Enheden fungerer ifølge LG – måske ikke så overraskende – lige godt, om du vil høre musik eller se film. Dermed dog ikke sagt, at det er den ideelle højttaler til rene musikoplevelser.

Den diskrete lydbar er iklædt et jerseystof i klassisk sort eller hvid, som LG vurderer, passer ind i alle typer af moderne indretninger.

Eclair-sættet får en pris på omkring 5000 kroner og kommer på markedet til september.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S