Ny tv-lydbar er blot 30 centimeter lang

LG’s nye, kompakte lydbar Eclair leverer Dolby Atmos-lyd. For at få bund i lydgengivelsen medfølger der en subwoofer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du er på udkig efter en lydbar, der fylder mindst muligt, kunne LG’s nye Eclair være et bud. Trods et meget kompakt format får du ifølge LG hverken flad lyd eller mangel på muligheder, hvis du satser på Eclair. Tværtimod er enheden på under 30 centimeter i stand til at levere lyd med Dolby Atmos og DTS plus, og den har understøttelse af 4K-pass-through.

Modellen måler helt præcist 29,6 x 5,99 x 12,6 centimeter, hvilket er en tredjedel af størrelsen på LG’s tidligere mindste lydbar med tilsvarende specifikationer. Den medfølgende subwoofer leverer kraftfuld bas med minimal vibration, lyder det fra LG. Altså sandsynligvis ingen forstyrrelse af naboerne.

Analyserer lydindholdet

Tilslutning med eARC (enhanced audio return channel) betyder færre kabler og tabsfri overførsel af 5.1-, 7.1-lyd samt Dolby Atmos og DTS:X på kompatible fjernsyn.

LG Eclair Lydbar og subwoofer fås i sort eller som her i hvid. Det er subwooferen nederst til venstre.

Lydbaren benytter LG AI Sound Pro til at analysere det indhold, der spilles, og anvender derefter automatisk den mest optimale lydindstilling – fra film til nyheder.

Dybere nuancer

Eclair bygger på Meridian Audios lydteknologi – det gælder både lydbar og subwoofer.

Ejere af LG’s fjernsyn fra 2021 kan også drage nytte af TV Sound Mode Share, der skulle kombinere fordelene ved LG’s nyeste AI-processorer og teknologien AI Sound Pro og dermed sikre dybere nuancer og flere detaljer.

Enheden fungerer ifølge LG – måske ikke så overraskende – lige godt, om du vil høre musik eller se film. Dermed dog ikke sagt, at det er den ideelle højttaler til rene musikoplevelser.

Den diskrete lydbar er iklædt et jerseystof i klassisk sort eller hvid, som LG vurderer, passer ind i alle typer af moderne indretninger.

Eclair-sættet får en pris på omkring 5000 kroner og kommer på markedet til september.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS