Ny tv-lydbar er blot 30 centimeter lang

LG’s nye, kompakte lydbar Eclair leverer Dolby Atmos-lyd. For at få bund i lydgengivelsen medfølger der en subwoofer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du er på udkig efter en lydbar, der fylder mindst muligt, kunne LG’s nye Eclair være et bud. Trods et meget kompakt format får du ifølge LG hverken flad lyd eller mangel på muligheder, hvis du satser på Eclair. Tværtimod er enheden på under 30 centimeter i stand til at levere lyd med Dolby Atmos og DTS plus, og den har understøttelse af 4K-pass-through.

Modellen måler helt præcist 29,6 x 5,99 x 12,6 centimeter, hvilket er en tredjedel af størrelsen på LG’s tidligere mindste lydbar med tilsvarende specifikationer. Den medfølgende subwoofer leverer kraftfuld bas med minimal vibration, lyder det fra LG. Altså sandsynligvis ingen forstyrrelse af naboerne.

Analyserer lydindholdet

Tilslutning med eARC (enhanced audio return channel) betyder færre kabler og tabsfri overførsel af 5.1-, 7.1-lyd samt Dolby Atmos og DTS:X på kompatible fjernsyn.

LG Eclair Lydbar og subwoofer fås i sort eller som her i hvid. Det er subwooferen nederst til venstre.

Lydbaren benytter LG AI Sound Pro til at analysere det indhold, der spilles, og anvender derefter automatisk den mest optimale lydindstilling – fra film til nyheder.

Dybere nuancer

Eclair bygger på Meridian Audios lydteknologi – det gælder både lydbar og subwoofer.

Ejere af LG’s fjernsyn fra 2021 kan også drage nytte af TV Sound Mode Share, der skulle kombinere fordelene ved LG’s nyeste AI-processorer og teknologien AI Sound Pro og dermed sikre dybere nuancer og flere detaljer.

Enheden fungerer ifølge LG – måske ikke så overraskende – lige godt, om du vil høre musik eller se film. Dermed dog ikke sagt, at det er den ideelle højttaler til rene musikoplevelser.

Den diskrete lydbar er iklædt et jerseystof i klassisk sort eller hvid, som LG vurderer, passer ind i alle typer af moderne indretninger.

Eclair-sættet får en pris på omkring 5000 kroner og kommer på markedet til september.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,