Ny tv-lydbar er blot 30 centimeter lang

LG’s nye, kompakte lydbar Eclair leverer Dolby Atmos-lyd. For at få bund i lydgengivelsen medfølger der en subwoofer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du er på udkig efter en lydbar, der fylder mindst muligt, kunne LG’s nye Eclair være et bud. Trods et meget kompakt format får du ifølge LG hverken flad lyd eller mangel på muligheder, hvis du satser på Eclair. Tværtimod er enheden på under 30 centimeter i stand til at levere lyd med Dolby Atmos og DTS plus, og den har understøttelse af 4K-pass-through.

Modellen måler helt præcist 29,6 x 5,99 x 12,6 centimeter, hvilket er en tredjedel af størrelsen på LG’s tidligere mindste lydbar med tilsvarende specifikationer. Den medfølgende subwoofer leverer kraftfuld bas med minimal vibration, lyder det fra LG. Altså sandsynligvis ingen forstyrrelse af naboerne.

Analyserer lydindholdet

Tilslutning med eARC (enhanced audio return channel) betyder færre kabler og tabsfri overførsel af 5.1-, 7.1-lyd samt Dolby Atmos og DTS:X på kompatible fjernsyn.

LG Eclair Lydbar og subwoofer fås i sort eller som her i hvid. Det er subwooferen nederst til venstre.

Lydbaren benytter LG AI Sound Pro til at analysere det indhold, der spilles, og anvender derefter automatisk den mest optimale lydindstilling – fra film til nyheder.

Dybere nuancer

Eclair bygger på Meridian Audios lydteknologi – det gælder både lydbar og subwoofer.

Ejere af LG’s fjernsyn fra 2021 kan også drage nytte af TV Sound Mode Share, der skulle kombinere fordelene ved LG’s nyeste AI-processorer og teknologien AI Sound Pro og dermed sikre dybere nuancer og flere detaljer.

Enheden fungerer ifølge LG – måske ikke så overraskende – lige godt, om du vil høre musik eller se film. Dermed dog ikke sagt, at det er den ideelle højttaler til rene musikoplevelser.

Den diskrete lydbar er iklædt et jerseystof i klassisk sort eller hvid, som LG vurderer, passer ind i alle typer af moderne indretninger.

Eclair-sættet får en pris på omkring 5000 kroner og kommer på markedet til september.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse