Test: LG Tone Free FN7: Selvrensende øretelefoner

Hvad med et par selvrensende øretelefoner? Med dette LG-sæt følger en opladeræske, der har indbygget, desinficerende UV-lys. Lyden er bredspekret og detaljeret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Coronatiden har gjort os bevidste om hygiejne i en grad som aldrig før. Vi spritter løs og giver albue til venner og bekendte, men hvad med de gadgets, der har tæt kontakt til kroppen?

Dette har LG tænkt over i deres nye trådløse øretelefoner, som er de første på markedet med en opladeæske, der har indbygget UV-lys. Det ultraviolette lys desinficerer de to ørestykker, når de lægges i æsken. Lyset, som kan være skadeligt for øjne og hud, tændes kun, når æsken er lukket og opladeledningen sat i. Giv sættet 10 minutter i æsken, så burde alle bakterier være væk.

LG nævner ikke specifikt corona, men skulle der være spor af dette, burde UV-lyset gøre kål på det. Vi har dog lidt svært ved at se ideen med UV-lyset, medmindre du deler dine earbuds med andre.

Samme idé som AirPod

FN7 er udformet efter AirPods-formlen med mikrofonstænger stikkende ud af øret. De sidder behageligt og styres nemt med touch på siden af ørestykkerne.

Lyden, som er skabt i samarbejde med Meridian, er bredspektret og detaljeret. Man kan indstille EQ i den medfølgende app, men bevæger du dig ud over det lille udvalg af presets og forsøger manuel indstilling, er der ofte ingen reaktion, stor forsinkelse eller mærkværdige ændringer i lyden, som ikke matcher indstillingerne.

Der er indbygget støjreduktion, og den er faktisk overraskende effektiv. FN7 er således, UV eller ej, et ganske glimrende sæt øretelefoner, der dog befinder sig i et prisleje med mange stærke konkurrenter.

LG Tone Free FN7 koster 1690 kroner.
Samlet vurdering: 4 af 6 stjerner

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S