Test: LG Tone Free FN7: Selvrensende øretelefoner

Hvad med et par selvrensende øretelefoner? Med dette LG-sæt følger en opladeræske, der har indbygget, desinficerende UV-lys. Lyden er bredspekret og detaljeret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Coronatiden har gjort os bevidste om hygiejne i en grad som aldrig før. Vi spritter løs og giver albue til venner og bekendte, men hvad med de gadgets, der har tæt kontakt til kroppen?

Dette har LG tænkt over i deres nye trådløse øretelefoner, som er de første på markedet med en opladeæske, der har indbygget UV-lys. Det ultraviolette lys desinficerer de to ørestykker, når de lægges i æsken. Lyset, som kan være skadeligt for øjne og hud, tændes kun, når æsken er lukket og opladeledningen sat i. Giv sættet 10 minutter i æsken, så burde alle bakterier være væk.

LG nævner ikke specifikt corona, men skulle der være spor af dette, burde UV-lyset gøre kål på det. Vi har dog lidt svært ved at se ideen med UV-lyset, medmindre du deler dine earbuds med andre.

Samme idé som AirPod

FN7 er udformet efter AirPods-formlen med mikrofonstænger stikkende ud af øret. De sidder behageligt og styres nemt med touch på siden af ørestykkerne.

Lyden, som er skabt i samarbejde med Meridian, er bredspektret og detaljeret. Man kan indstille EQ i den medfølgende app, men bevæger du dig ud over det lille udvalg af presets og forsøger manuel indstilling, er der ofte ingen reaktion, stor forsinkelse eller mærkværdige ændringer i lyden, som ikke matcher indstillingerne.

Der er indbygget støjreduktion, og den er faktisk overraskende effektiv. FN7 er således, UV eller ej, et ganske glimrende sæt øretelefoner, der dog befinder sig i et prisleje med mange stærke konkurrenter.

LG Tone Free FN7 koster 1690 kroner.
Samlet vurdering: 4 af 6 stjerner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S