Vivaldi-browseren gør stærkt comeback

Aldrig hørt om Vivaldi-browseren? En af nettets mest underkendte browsere er stærkt tilbage med gruppering af faner og kædekommandoer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vivaldi må siges at være en af internettets mere ukendte browsere. Men den er værd at kaste et blik på. Den enkle brugerflade har funktioner som oversættelse og gratis mail; nu kommer Vivaldi i version 4.1. med endnu flere muligheder.

Blandt de mest markante nyheder er tilføjelsen af en ekstra mulighed for nemt at samle åbne browserfaner i grupper, kaldet Tab Stacks. Disse ”stakke” har hidtil kunne opsættes i to typer: ”Kompakt” og ”To-niveaus”. Den nye type ”Harmonika” gør det muligt at åbne og lukke visningen af en gruppe som en harmonika, deraf navnet.

Udfør kommandoer med ét klik

En anden nyhed i Vivaldi er ”Kommandokæder”. Browseren har over 200 kommandoer, som brugeren kan sammenkæde til en længere kommandostreng og eksekvere med en enkelt genvej.

Det betyder, at du kan udføre komplekse handlinger hurtigere – hvis du for eksempel vil åbne flere hjemmesider og automatisk få dem vist i splitscreen i form af fliser.

Du kan også vælge mellem at lægge din fanelinje i bunden af skærmen eller i siderne.

Gratis til brug på flere platforme

Vivaldi er freeware og åben til brug i flere typer økosystemer. Derfor er browseren mulig at hente til både Windows, Linux og macOS samt i en mobil-version til Android.

Tidligere fik brugerne med Vivaldi 4.0 en lang række nye funktioner såsom Vivaldi Translate, betaversioner af Vivaldi Mail (gratis) til både pop og imap, en Feed-læser og kalender.

Vivaldi understøtter søgemaskiner som Bing, Google, Yahoo, Startpage og den tracking-fri Duck Duck Go.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job