Vivaldi-browseren gør stærkt comeback

Aldrig hørt om Vivaldi-browseren? En af nettets mest underkendte browsere er stærkt tilbage med gruppering af faner og kædekommandoer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vivaldi må siges at være en af internettets mere ukendte browsere. Men den er værd at kaste et blik på. Den enkle brugerflade har funktioner som oversættelse og gratis mail; nu kommer Vivaldi i version 4.1. med endnu flere muligheder.

Blandt de mest markante nyheder er tilføjelsen af en ekstra mulighed for nemt at samle åbne browserfaner i grupper, kaldet Tab Stacks. Disse ”stakke” har hidtil kunne opsættes i to typer: ”Kompakt” og ”To-niveaus”. Den nye type ”Harmonika” gør det muligt at åbne og lukke visningen af en gruppe som en harmonika, deraf navnet.

Udfør kommandoer med ét klik

En anden nyhed i Vivaldi er ”Kommandokæder”. Browseren har over 200 kommandoer, som brugeren kan sammenkæde til en længere kommandostreng og eksekvere med en enkelt genvej.

Det betyder, at du kan udføre komplekse handlinger hurtigere – hvis du for eksempel vil åbne flere hjemmesider og automatisk få dem vist i splitscreen i form af fliser.

Du kan også vælge mellem at lægge din fanelinje i bunden af skærmen eller i siderne.

Gratis til brug på flere platforme

Vivaldi er freeware og åben til brug i flere typer økosystemer. Derfor er browseren mulig at hente til både Windows, Linux og macOS samt i en mobil-version til Android.

Tidligere fik brugerne med Vivaldi 4.0 en lang række nye funktioner såsom Vivaldi Translate, betaversioner af Vivaldi Mail (gratis) til både pop og imap, en Feed-læser og kalender.

Vivaldi understøtter søgemaskiner som Bing, Google, Yahoo, Startpage og den tracking-fri Duck Duck Go.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S