Vivaldi-browseren gør stærkt comeback

Aldrig hørt om Vivaldi-browseren? En af nettets mest underkendte browsere er stærkt tilbage med gruppering af faner og kædekommandoer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vivaldi må siges at være en af internettets mere ukendte browsere. Men den er værd at kaste et blik på. Den enkle brugerflade har funktioner som oversættelse og gratis mail; nu kommer Vivaldi i version 4.1. med endnu flere muligheder.

Blandt de mest markante nyheder er tilføjelsen af en ekstra mulighed for nemt at samle åbne browserfaner i grupper, kaldet Tab Stacks. Disse ”stakke” har hidtil kunne opsættes i to typer: ”Kompakt” og ”To-niveaus”. Den nye type ”Harmonika” gør det muligt at åbne og lukke visningen af en gruppe som en harmonika, deraf navnet.

Udfør kommandoer med ét klik

En anden nyhed i Vivaldi er ”Kommandokæder”. Browseren har over 200 kommandoer, som brugeren kan sammenkæde til en længere kommandostreng og eksekvere med en enkelt genvej.

Det betyder, at du kan udføre komplekse handlinger hurtigere – hvis du for eksempel vil åbne flere hjemmesider og automatisk få dem vist i splitscreen i form af fliser.

Du kan også vælge mellem at lægge din fanelinje i bunden af skærmen eller i siderne.

Gratis til brug på flere platforme

Vivaldi er freeware og åben til brug i flere typer økosystemer. Derfor er browseren mulig at hente til både Windows, Linux og macOS samt i en mobil-version til Android.

Tidligere fik brugerne med Vivaldi 4.0 en lang række nye funktioner såsom Vivaldi Translate, betaversioner af Vivaldi Mail (gratis) til både pop og imap, en Feed-læser og kalender.

Vivaldi understøtter søgemaskiner som Bing, Google, Yahoo, Startpage og den tracking-fri Duck Duck Go.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S