Her er projektorernes svar på Boombox

Dette er en radikalt anderledes projektor. Den er rund, bærbar og udstyret med et solidt sæt højttalere, der skulle kunne levere en kraftig gang bas.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

BenQ har nytænkt projektoren – med denne GV30. Den er nærmest projektorernes svar på Boombox-højttaleren. GV30 er kompakt, rundt i formen og udstyret med et håndtag, så den nemt kan tages med overalt, dog selvfølgelig primært indendørs.

Lyden leveres af en række heftige højttalere i opsætningen 2.1. Og BenQ lover en fantastisk basgengivelse – der er bund i bassen – hvilket jo ikke er så dårligt, hvis det handler om film eller stemningen på et sportsstadion. I hvor høj grad bassen virkelig kan banke igennem, har vi endnu ikke testet. Kabinettet er jo ikke så stort – det må komme an på en prøve senere.

"Vores nye bærbare projektor leverer en fantastisk alt i en-filmoplevelse ved at kombinere Android tv-streaming og kraftfuld, multi-channel Bluetooth-lyd med høj mobilitet og alsidig forbindelse," siger Steve Chu, direktør for BenQ Europe, og tilføjer:

“GV30 er perfekt til både dem, der ønsker at være hjemme og udendørs. Det åbner op for en række kreative måder at nyde underholdning og musik på i stor skala uden at gå på kompromis.”

Dedikeret subwoofer i kabinettet

GV30-projektorens 2.1-kanals lydsystem består af en separate høj og mellemtone-enhed og en dedikeret subwoofer, der giver skulle kunne give en biograflignende oplevelse til film og tv-serier.

GV30 har en række lydtilstande og skulle ifølge producenten også kunne bruges som batteridrevet, bærbar Bluetooth-højttaler.

Projektoren er helt trådløs og tilbyder indbygget Android TV med nem adgang til Google Play og livestreaming-apps, film, programmer, sport og spil – samt til sociale medier og trådløs casting fra iOS og Android-enheder og computere.

Lysstyrken opgives til 300 ANSI Lumen. Opløsningen er selvfølgelig beskeden, 720p, dvs. HD –hvad kan man forvente af sådan en kompakt sag?

Specialdesignede tilstande som Cinema Mode og Day Time Mode skulle sikre optimal billedkvalitet i forskellige miljøer – selv med meget lys.

Projektionsvinklen er 135 grader. Batterilevetiden holder til en lang film på en opladning.

LED-lampen opgives til en levetid på 30.000 timer, og man kan tilslutte bærbare computere, spillekonsoller, Blu-ray-afspillere og USB-stik.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S