Test: Acer Predator XB253QGX: Her får du ultralav latens

Denne 240 Hz-skærm har en respons på blot 0,5 ms, men har lav opløsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er 1080p ikke din kop te? I så fald er Acer Predator XB253QGX næppe noget for dig. Den er faktisk heller ikke noget for os, fordi 1440p er et bedre allround-kompromis for de fleste gamere ud fra et rent visuelt standpunkt. Men hvis ultralav latens og tårnhøje framerates tiltaler dig, bør denne skærm stå højt på din ønskeseddel. 

Vild hastighed

Den minder meget om Alienware 25, men dens frekvens er blot 240 Hz i forhold til Alienwares afsindige 360 Hz. Sandt at sige kan kun de mest krævende e-sportsafhængige se forskel. Men hvis man er følsom over for latens, giver Acers 1080p-opløsning faktisk mening. Trods alt betyder færre pixel en højere framerate.

Man kan finindstille pixel-response ved hjælp af en overdriveindstilling, men den mest aggressive indstilling indebærer nogen ghosting. Hvis man sætter den til medium, er det en meget hurtig IPS-skærm. Men selv med en specificeret MPRT-responstid på kun 0,5 ms er den ikke helt fri for slør.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S