Test: Acer Predator XB253QGX: Her får du ultralav latens

Denne 240 Hz-skærm har en respons på blot 0,5 ms, men har lav opløsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er 1080p ikke din kop te? I så fald er Acer Predator XB253QGX næppe noget for dig. Den er faktisk heller ikke noget for os, fordi 1440p er et bedre allround-kompromis for de fleste gamere ud fra et rent visuelt standpunkt. Men hvis ultralav latens og tårnhøje framerates tiltaler dig, bør denne skærm stå højt på din ønskeseddel. 

Vild hastighed

Den minder meget om Alienware 25, men dens frekvens er blot 240 Hz i forhold til Alienwares afsindige 360 Hz. Sandt at sige kan kun de mest krævende e-sportsafhængige se forskel. Men hvis man er følsom over for latens, giver Acers 1080p-opløsning faktisk mening. Trods alt betyder færre pixel en højere framerate.

Man kan finindstille pixel-response ved hjælp af en overdriveindstilling, men den mest aggressive indstilling indebærer nogen ghosting. Hvis man sætter den til medium, er det en meget hurtig IPS-skærm. Men selv med en specificeret MPRT-responstid på kun 0,5 ms er den ikke helt fri for slør.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S