Ny iPad: Store forbedringer og dobbelt så meget lager til samme pris

Apples 10,2″ iPad har stærk processor, nyt frontkamera, True Tone-skærm og som udgangspunkt dobbelt så meget lagringskapacitet til samme uden prisen er steget.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den 9. generation af Apples tablet kommer med A13 Bionic-chip, der giver den mest populære iPad bedre ydeevne. Det gør den, ifølge Apple, op til tre gange hurtigere end den bedst sælgende Chromebook, og helt op til seks gange hurtigere end den bedst sælgende Android-tablet.

Den ekstra ydeevne giver brugere mulighed for ubesværet at køre avancerede apps og spil på den mest prisvenlige iPad. Neural Engine i A13 Bionic-chippen giver også mulighed for maskinlæringsfunktioner på et højere niveau, herunder Livetekst i iPadOS 15, som bruger enhedens intelligens til at genkende tekst på et billede, som brugerne kan reagere på.

Smart forsidekamera med I fokus

I fokus-funktionen på iPad Pro er nu tilgængelig på iPad takket være det nye 12 MP ultravidvinkelkamera på forsiden og Neural Engine, så brugerne kan leve bedre videoopkald. Når brugerne bevæger sig, panorerer I fokus automatisk kameraet, så de forbliver i billedet. Når andre slutter sig til, registrerer kameraet også dem og zoomer nemt ud, så alle kommer med i samtalen. I fokus-funktionen gør videoopkald mere naturlige i FaceTime og i apps til videoopkald fra tredjeparter. Uanset om man mødes virtuelt med sine nærmeste eller bruger iPad til fjernundervisning, gør I fokus-funktionen oplevelsen endnu mere engagerende end tidligere.

Bedre skærmbillede

For første gang er der nu True Tone på den 10,2" store Retina-skærm. En ny, opgraderet sensor til omgivende lys giver mulighed for True Tone, som tilpasser indholdet på skærmen til farvetemperaturen i rummet. True Tone på den nye iPad får billeder til at se mere naturlige ud og giver brugerne en mere behagelig visuel oplevelse under alle lysforhold.

Dobbelt så meget lagerkapacitet

Den nye iPad har som udgangspunkt 64 GB lagerkapacitet – dobbelt så meget lagerkapacitet som den tidligere generation. Der er også mulighed for at få 256 GB for brugere, der gerne vil gemme flere apps, spil, billeder og videoer.

Styresystemet er det nye iPadOS 15, som byder på et væld af nye funktioner.

Den nye iPads kabinet er fremstillet af 100 % genanvendt aluminium – det betyder at alle iPad-modeller i sortimentet nu har et kabinet fremstillet af 100 % genanvendt aluminium. iPad har også 100 % genanvendt tin i hovedbundkortets lodning og 100 % genanvendte sjældne jordarter i magneterne i kabinettet.

Den nye iPad kan bestilles fra i dag på apple.com/dk/store og i Apple Store-appen i 28 lande og områder, herunder Danmark, og de vil være tilgængelige fra fredag den 24. september.

iPad Wi-Fi-modeller kan fås til priser fra 2.799 kroner og Wi-Fi + Cellular-modeller fra 3.899 kroner i i sølv eller space grey.

Sammen med den nye iPad kom også en ny iPad mini. Læs mere om den her:

https://www.altomdata.dk/ipad-mini-har-faaet-flere-kraefter-og-nyt-design/

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse