Test: CTEK CS Free + Solar Panel Charger: Hold liv i bil og gadgets

Det er surt at løbe tør for strøm på mobilen, og måske endnu mere surt at løbe tør for strøm på bilen. Begge dele kan CTEK CS Free fikse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er tale om en powerbank af de lidt mere avancerede. Der er ikke bare USB-C og USB-A-udgang til almindelige gadgets, men også en udgang til 12 V blysyre- og litium-batterier, så du kan fylde strøm på bilen, hvis dens batteri skulle gå død.

En indikator på opladeren viser, hvor lang tid der er, til at bilbatteriet har nok strøm til at køre videre. Cirka 15 minutter er normalt. Bilen kan omvendt lade CTEK CS Free op via 12 V-cigartænderstikket.

Træk strøm fra solen

Er du helt ude, hvor der slet ikke er mulighed for at fylde ny strøm på CTEK CS Free, når du har slugt de 13.000 mAh, den rummer, kan du tilslutte en soloplader.

Vi havde denne til rådighed i testen, og selvom den ikke ligefrem leverer lynopladning, giver den en fin sjat strøm over nogle timer. For den, der for alt i verden ikke vil stå med gadgets eller en bil uden strøm, er CTEK CS Free vel nok den ultimative løsning – omend til en halvpebret pris.

Priser:
CTEK CS Free: 2499 kroner
CTEK Solar Panel Charger: 2.390 kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect