Sådan får du Windows 11 allerede i dag

Ønsker du at prøve Windows 11 inden den officielle lancering, kan du nemt hente beta-versionen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I morgen udkommer Windows 11 officielt, men som almindelig bruger, der tager den slagne vej, må du væbne dig med tålmodighed, før der lander en opdatering på din pc. Det nye styresystem rulles løbende ud, og der kan snildt et halvt år før det bliver vores tur i Danmark.

Der er findes dog en genvej som er åben allerede nu. Du kan installere den foreløbige betaversion af Windows 11. Det er ret nemt og den kører efter vores erfaring ret stabilt.

Sådan gør du ...

Gå til Indstillinger > Windows Update > Windows Insider Program. Vælg tilmelding i den såkaldte betakanal, som er den mest sikre. Når Windows 11 er klar, får du besked på samme måde som med andre funktionsopdateringer og lignende.

Inden du går i gang er det dog vigtigt at tjekke om din pc er i stand til at køre Windows 11. Kravene til maskinernes hardware og især til sikkerheden er nemlig skærpet med det nye styresystem. Læs her, hvordan du kan tjekke om din computer er kompatibel:

https://www.altomdata.dk/saadan-tjekker-du-om-din-computer-kan-koere-windows-11/

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job