Dansk startup vil sikre klimavenlig lagring i skyen ved at dele data op

Ved at flytte data ind i et langtidslager vil den nystartede danske it-virksomhed Grøn Sky reducere CO2-udslippet med op til 90 procent. Løsningen kører i øjeblikket i beta, men de første kunder er ankommet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er store ambitioner hos den nystartede danske it-virksomhed Grøn Sky. Sammen med Oracle vil selskabet nemlig tilbyde en helt ny cloud-lagringsløsning, der både skal være sikker og spare på strømmen.

Tricket i den grønne idé fra Grøn Sky er, at man deler filerne op i to grupper: De filer, man vil have straks-adgang til, og de filer, som kan lagres i en long-term storage-løsning. Grøn Skys lagringssystem bistår automatisk med at identificere, hvilke filer man sjældent eller aldrig bruger, og som derfor egner sig til long-term storage.

Systemet kan derfor foreslå, hvilke filer der med fordel kan lægges i long-term storage, men det er kun et forslag, fastslå Pierre Bennorth, CEO hos Grøn Sky over for AOD PRO. Og hvis man får brug for de filer, der er lagret i long-term storage, kan man få adgang til dem inden for få timer.

GroenSky-team. Folkene bag Grøn Sky er fra venstre CEO Pierre Bennorth, Morten Nilsson, Flemming Andersen og Allan Windekilde.

Long-term storage fra Grøn Sky indebærer, at klimabelastningen reduceres med 90 procent, oplyser selskabet. Samtidig skulle Grøn Sky være billigere end mange kendte cloud-løsninger. Grøn Sky samarbejder med Oracle for at sikre højeste serverkvalitet med topprioritering af datasikkerheden.

Ude for at finde penge

Sådan en løsning kræver startkapital, og Grøn Sky har derfor startet en crowdfunding-kampagne på Indigogo, hvor selskabet forsøger at rejse 10.000 euro i startkapital.

”Kampagnen løber i 60 dage frem til 15. november. Indtil videre har vi nået 28 procent af beløbet og har 34 backere. Vi er i gang med at slå på tromme for vores projekt på sociale medier og deltager på forskellige konferencer for at gøre opmærksom på vores løsning. Så jeg er sikker på at vi nok skal nå vores mål og lidt til, og selvom det skulle vise sig, at vi ikke når målet, så kører vi videre med projektet,” fortæller Pierre Bennorth.

Pierre Bennorth forklarer videre, at jo mere man lagrer i long-term storage, desto mere reducerer man sit CO2-aftryk, samtidig med at man sparer penge. Man kan ved hjælp af Grøn Skys CO2-beregner hele tiden følge med i, hvor meget man nedsætter belastningen af klimaet ved at lagre i long-term storage frem for straks-lageret.

Til både private og virksomheder

I øjeblikket kører Grøn Skys cloud-løsning i en betaversion, men der er allerede brugere på systemet. En række danske virksomheder har meldt sig, og der er også enkelte private brugere på systemet.

”Når systemet bliver lanceret, så vil det være både private og virksomheder, der kan bruge systemet, og prissætningen vil ikke være forskrækkende. Vi kommer til at læne os meget op ad, hvordan iCloud prissætter deres løsning, med den forskel, at vi har ikke faste trin, du er bundet til. Du vil kunne vælge med en slider, hvor meget lager du skal bruge,” pointerer Pierre Bennorth.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S