Omtumlet messaging-tjeneste stormer frem – nu over 1 milliard downloads

Beskedtjenesten Telegram er det hotte lige nu. Den otte år gamle tjeneste stormer frem og har netop passeret en milliard downloads af sin app – det sidste skub over grænsen kom med Facebooks nylige nedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Savner du et alternativ til beskedtjenester som Facebook Messenger, WhatsApp og Microsoft Teams, så skal du måske overveje Telegram Messenger. Populær er den i hvert fald. Telegram Messenger har netop passeret en milliard app-downloads. Det er ikke nødvendigvis det samme som en milliard brugere, men tjenesten har givetvis flere hundrede millioner brugere verden over.

Tjenesten fik et stort skub fremad, da Facebook Messenger for nylig var nede i flere timer. 70 millioner nye brugere rapporteres at have hentet Telegram-appen inden for få timer.

Telegram Messenger kan stort set det samme som konkurrenterne. Du kan chatte, foretage video- og telefonsamtaler, dele billeder, indsætte emojis i chats osv.

Men modsat mange andre tjenester er Telegram Messenger ikke bundet til en bestemt platform, og den kan fungere på tværs af platforme. Du kan således skrive en besked på din iPhone, og modtageren kan så se og svare på den fra eksempelvis sin Windows-pc. Appen fås til iPhone, Android, Windows og Apple-computere.

Omtumlet historie

Beskedtjenestens historie er omtumlet. Den blev startet i 2013 af de russiske brødre Nikolaj og Pavel Durov. Pavel Durov forlod Rusland, efter at Putin-loyale overtog det sociale netværk VK, som de to brødre havde grundlagt. Siden har Telegram Messengers kontor haft hyppige flyttedage. En overgang lå Telegram-kontoret i Berlin, men i øjeblikket sidder de ansatte i Dubai i de Forenede Arabiske Emirater. Det skulle dog stadig være et mindre kontor i Sankt Petersborg i Rusland.

Selskabets historie har ikke skræmt brugerne væk. Og selskabet har selv slået fast, at beskedtjenesten er mere sikker end for eksempel WhatsApp. Men der stilles fra mange sider spørgsmålstegn ved sikkerheden i Telegram Messenger.

Alle beskeder er krypterede og kan derfor ikke aflæses, hvis man vælger funktionen Secret Chat. Men modsat mange andre tjenester gemmer Telegram Messenger din ip-adresse og informationer om din enhed og dit brugernavn i op til 12 måneder. Og der har være rapporter om, at tjenesten er blevet brugt af hackere til at distribuere malware – det er den dig ikke alene om.

Det har heller ikke stoppet tjenestens fremmarch i en verden, som tilsyneladende sukker efter alternativer til de eksisterende, populære beskedtjenester.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics