Test: Bluesound Node: Denne musikstreamer er nydelig designet og har flot lyd

Musikstreameren Bluesound Node er ultrakompakt og stuevenlig. Men den er ikke kun overflade, for den leverer musikken med ægte entusiastkvaliteter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bluesound har i løbet af ganske få år etableret sig som et mærke, der leverer høj lydkvalitet og flot design – og det til priser, som ikke er lave, men bestemt godkendte. For alt fra byggekvalitet over styring af enhederne (hvis du har multirumssystem) til ikke mindst lydkvaliteten er bestemt i orden.

Prisen på 4000 kroner gør kun denne musikstreamer en smule dyrere end den måske mere kendte konkurrent Sonos Port, som den i den grad giver baghjul. Den koster ikke meget mere end en anden konkurrent, Denon DNP-800NE, som den spiller lige op med – omend med andre kvaliteter. Yderligere har Bluesound et mere kompakt og stuevenligt design.

Designet er ret lækkert, selvom materialerne er plast, og enheden er overraskende tung, selvom den er kompakt. Den oser af kvalitet, og bagpå glædes vi over mange ind- og udgange – hertil også HDMI-udgang, så du kan sætte dit tv til Bluesound og benytte dens gode digitale kredse og dit musikanlæg til tv-lyden. Smart!

Der er også en Trigger out, så har du andre enheder (der har trigger-indgang) kan de tænde samtidig med Bluesound. Du styrer alt med den udmærkede app, og du kan stemmestyre med Alexa eller Google Assistant. Node understøtter mange streamingtjenester, også styringssoftwaren Roon.

Lyden er varm og meget homogen. Detaljerne er på plads, men de stikker ikke ud. Der er ikke den dybeste bas, men der er masser af volumen i den. Alt i alt en lydkvalitet, som klæder mange musikgenrer!

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen