Få helt styr på alle overvågningskameraer i virksomheden

Qnap lancerer nu QVR Center 2.0, som er en abonnementsbaseret overvågningsløsning, der muliggør styring på tværs af servere af alle QNAP-overvågningsløsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder med mange overvågningskameraer kan skabe sig et samlet overblik med den nye Qnap QVR Center 2.0-løsning.

Nyheden muliggør styring på tværs af servere af alle QNAP-overvågningsløsninger. Op til 256 servere kan administreres centralt med automatisk N+M failover for at reducere risikoen for tab af data.

QVR Center 2.0 tilbydes i tre forskellige abonnementsniveauer, så den passer til forskellige virksomheders ønsker om skalerbarhed og fleksibilitet.

Se friske priser på overvågningskameraer her.

”Efterhånden som virksomhederne ekspanderer, opstår efterspørgslen efter storstilet kameraovervågning. QVR Center er en overvågningsløsning, der giver virksomheder mulighed for nemt at overvåge og administrere alle overvågningsservere. Mange virksomheder, hvis aktiviteter er spredt over flere lokationer, såsom detailkæder og banker, bruger allerede QVR Center 1.2 til centralt at administrere deres digitale aktiver. QVR Center 2.0 udvider vores "forstå situationen nemt"-designkoncept til at omfatte flere kernefunktioner, hvilket gør det muligt for administratorer at overvåge og administrere live-view og optagede film via en enkelt grænseflade. QVR Center 2.0 gør det også muligt at konfigurere flere servere som failover-servere for at sikre næsten kontinuerlig optagelse,” siger Nina Yeh, som er product manager hos Qnap.

Administrer alt centralt

QVR Center muliggør cross-server administration af alle Qnap overvågningsløsninger, inklusive QVR Elite, QVR Pro og QVP serie NVR. QVR Center kan foruden at håndtere op til 256 servere administrere over 10.000 kameraer og er bagudkompatibel med ældre Qnap-overvågningsløsninger. Fra og med QVR Center 2.0 kan brugere også indstille adgangstilladelser for individuelle kameraer – i stedet for blot individuelle servere.

QVR Center har såkaldt failover-funktionalitet. Det betyder, at hvis en optageserver holder op med at fungere, så tildeler QVR Center automatisk optagedata og live-view-lager til en anden server, hvilket reducerer risikoen for tab af data.

Hvert QVR Center-abonnement inkluderer to indlejrede kanaler. Brugere, der har brug for at administrere flere QVR Center-servere, kan dog opskalere deres overvågningsmuligheder ved at købe en licens i Qnap Software Store.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job