Få helt styr på alle overvågningskameraer i virksomheden

Qnap lancerer nu QVR Center 2.0, som er en abonnementsbaseret overvågningsløsning, der muliggør styring på tværs af servere af alle QNAP-overvågningsløsninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder med mange overvågningskameraer kan skabe sig et samlet overblik med den nye Qnap QVR Center 2.0-løsning.

Nyheden muliggør styring på tværs af servere af alle QNAP-overvågningsløsninger. Op til 256 servere kan administreres centralt med automatisk N+M failover for at reducere risikoen for tab af data.

QVR Center 2.0 tilbydes i tre forskellige abonnementsniveauer, så den passer til forskellige virksomheders ønsker om skalerbarhed og fleksibilitet.

Se friske priser på overvågningskameraer her.

”Efterhånden som virksomhederne ekspanderer, opstår efterspørgslen efter storstilet kameraovervågning. QVR Center er en overvågningsløsning, der giver virksomheder mulighed for nemt at overvåge og administrere alle overvågningsservere. Mange virksomheder, hvis aktiviteter er spredt over flere lokationer, såsom detailkæder og banker, bruger allerede QVR Center 1.2 til centralt at administrere deres digitale aktiver. QVR Center 2.0 udvider vores "forstå situationen nemt"-designkoncept til at omfatte flere kernefunktioner, hvilket gør det muligt for administratorer at overvåge og administrere live-view og optagede film via en enkelt grænseflade. QVR Center 2.0 gør det også muligt at konfigurere flere servere som failover-servere for at sikre næsten kontinuerlig optagelse,” siger Nina Yeh, som er product manager hos Qnap.

Administrer alt centralt

QVR Center muliggør cross-server administration af alle Qnap overvågningsløsninger, inklusive QVR Elite, QVR Pro og QVP serie NVR. QVR Center kan foruden at håndtere op til 256 servere administrere over 10.000 kameraer og er bagudkompatibel med ældre Qnap-overvågningsløsninger. Fra og med QVR Center 2.0 kan brugere også indstille adgangstilladelser for individuelle kameraer – i stedet for blot individuelle servere.

QVR Center har såkaldt failover-funktionalitet. Det betyder, at hvis en optageserver holder op med at fungere, så tildeler QVR Center automatisk optagedata og live-view-lager til en anden server, hvilket reducerer risikoen for tab af data.

Hvert QVR Center-abonnement inkluderer to indlejrede kanaler. Brugere, der har brug for at administrere flere QVR Center-servere, kan dog opskalere deres overvågningsmuligheder ved at købe en licens i Qnap Software Store.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S