Test: Sonos Port: Smart løsning – men kun til Sonos

Har du i forvejen mange Sonos-enheder, er Sonos Port den optimale løsning. Isoleret set er den alt for kostbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos er kongen, når det handler om trådløse højttalere og multirum. Sonos klarer sig stadig i kampen mod konkurrenterne med et særdeles brugervenligt interface, som håndterer mange streamingtjenester – for eksempel også YouSee Musik og andre tjenester, du ikke altid kan finde på listen hos større producenter af streamingudstyr.

Hvis du i forvejen har flere Sonos-højttalere og et stereoanlæg, er Sonos Port helt oplagt. Så kan du bruge anlægget ligesom en Sonos-enhed, hvor du kan streame til stereoanlægget alene eller sammen med de øvrige højttalere.

Enheden fylder ikke meget og er utrolig nem at sætte op. Den har både digital og analog udgang, sidstnævnte, hvis du skulle have en god ekstern digitalkonverter (den kan være indbygget i din forstærker). Så kan du opnå bedre lyd end med den halvringe konverter, som er indbygget i Port.

Lyden skuffer

Lydmæssigt kan Sonos Port ikke kan følge med de øvrige deltagere i denne test. Den har en knap så dynamisk gengivelse, der ikke er specielt detaljeret eller klangrig. Den noget billigere enhed fra Yamaha er langt bedre på dette punkt, og Argon Audio, der fysisk fylder omkring det samme, leverer også bedre lyd.

Men som sagt: Har du allerede flere Sonos-højttalere giver produktet mening. Den er blot – som de flest Sonos-produkter – noget højt prissat!

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S