Test: Sonos Port: Smart løsning – men kun til Sonos

Har du i forvejen mange Sonos-enheder, er Sonos Port den optimale løsning. Isoleret set er den alt for kostbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos er kongen, når det handler om trådløse højttalere og multirum. Sonos klarer sig stadig i kampen mod konkurrenterne med et særdeles brugervenligt interface, som håndterer mange streamingtjenester – for eksempel også YouSee Musik og andre tjenester, du ikke altid kan finde på listen hos større producenter af streamingudstyr.

Hvis du i forvejen har flere Sonos-højttalere og et stereoanlæg, er Sonos Port helt oplagt. Så kan du bruge anlægget ligesom en Sonos-enhed, hvor du kan streame til stereoanlægget alene eller sammen med de øvrige højttalere.

Enheden fylder ikke meget og er utrolig nem at sætte op. Den har både digital og analog udgang, sidstnævnte, hvis du skulle have en god ekstern digitalkonverter (den kan være indbygget i din forstærker). Så kan du opnå bedre lyd end med den halvringe konverter, som er indbygget i Port.

Lyden skuffer

Lydmæssigt kan Sonos Port ikke kan følge med de øvrige deltagere i denne test. Den har en knap så dynamisk gengivelse, der ikke er specielt detaljeret eller klangrig. Den noget billigere enhed fra Yamaha er langt bedre på dette punkt, og Argon Audio, der fysisk fylder omkring det samme, leverer også bedre lyd.

Men som sagt: Har du allerede flere Sonos-højttalere giver produktet mening. Den er blot – som de flest Sonos-produkter – noget højt prissat!

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S