Test: Sonos Port: Smart løsning – men kun til Sonos

Har du i forvejen mange Sonos-enheder, er Sonos Port den optimale løsning. Isoleret set er den alt for kostbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos er kongen, når det handler om trådløse højttalere og multirum. Sonos klarer sig stadig i kampen mod konkurrenterne med et særdeles brugervenligt interface, som håndterer mange streamingtjenester – for eksempel også YouSee Musik og andre tjenester, du ikke altid kan finde på listen hos større producenter af streamingudstyr.

Hvis du i forvejen har flere Sonos-højttalere og et stereoanlæg, er Sonos Port helt oplagt. Så kan du bruge anlægget ligesom en Sonos-enhed, hvor du kan streame til stereoanlægget alene eller sammen med de øvrige højttalere.

Enheden fylder ikke meget og er utrolig nem at sætte op. Den har både digital og analog udgang, sidstnævnte, hvis du skulle have en god ekstern digitalkonverter (den kan være indbygget i din forstærker). Så kan du opnå bedre lyd end med den halvringe konverter, som er indbygget i Port.

Lyden skuffer

Lydmæssigt kan Sonos Port ikke kan følge med de øvrige deltagere i denne test. Den har en knap så dynamisk gengivelse, der ikke er specielt detaljeret eller klangrig. Den noget billigere enhed fra Yamaha er langt bedre på dette punkt, og Argon Audio, der fysisk fylder omkring det samme, leverer også bedre lyd.

Men som sagt: Har du allerede flere Sonos-højttalere giver produktet mening. Den er blot – som de flest Sonos-produkter – noget højt prissat!

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S