Test: Sonos Port: Smart løsning – men kun til Sonos

Har du i forvejen mange Sonos-enheder, er Sonos Port den optimale løsning. Isoleret set er den alt for kostbar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos er kongen, når det handler om trådløse højttalere og multirum. Sonos klarer sig stadig i kampen mod konkurrenterne med et særdeles brugervenligt interface, som håndterer mange streamingtjenester – for eksempel også YouSee Musik og andre tjenester, du ikke altid kan finde på listen hos større producenter af streamingudstyr.

Hvis du i forvejen har flere Sonos-højttalere og et stereoanlæg, er Sonos Port helt oplagt. Så kan du bruge anlægget ligesom en Sonos-enhed, hvor du kan streame til stereoanlægget alene eller sammen med de øvrige højttalere.

Enheden fylder ikke meget og er utrolig nem at sætte op. Den har både digital og analog udgang, sidstnævnte, hvis du skulle have en god ekstern digitalkonverter (den kan være indbygget i din forstærker). Så kan du opnå bedre lyd end med den halvringe konverter, som er indbygget i Port.

Lyden skuffer

Lydmæssigt kan Sonos Port ikke kan følge med de øvrige deltagere i denne test. Den har en knap så dynamisk gengivelse, der ikke er specielt detaljeret eller klangrig. Den noget billigere enhed fra Yamaha er langt bedre på dette punkt, og Argon Audio, der fysisk fylder omkring det samme, leverer også bedre lyd.

Men som sagt: Har du allerede flere Sonos-højttalere giver produktet mening. Den er blot – som de flest Sonos-produkter – noget højt prissat!

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos