Facebook skifter navn

Selskabet bag Facebook skifter nu navn, for at gøre det tydeligere at det har mere at byde på end Facebook.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nej, den tjeneste mange af os besøger adskillige dagligt for at tjekke vennernes opdateringer, nyheder, begivenheder og meget andet, skifter ikke navn. I hvert fald ikke lige nu.

Det er selskabet bag, Facebook Inc, der nu tager navneskifte. Det annoncerede selskabets CEO, Mark Zuckerberg, ved et virtuelt pressemøde i går. Det nye navn er Meta og ændringen sker for at markere et skifte fra det sociale medie Facebook, som den primære platform, til et "metavers", som de kommende år skal udvikles.

Klodset afledningsmanøvre?

Hvordan dette metavers helt konkret kommer til at se ud er lidt abstrakt, men det vil grundlæggende består i en virtuel verden, med omfattende muligheder for at interagere med mennesker man ikke er i samme fysiske rum med. Facebook vil ikke være direkte forbundet til dette og med tiden forventes det at brugerne bevæger sig over i meta-universet. Mark Zuckerberg regner med at over en millard mennesker vil gøre brug af det indenfor de næste ti år.

Mange ser dog gårdagens pressemøde og navneskiftet som et forsøg på at slippe væk fra den dårlige omtale Facebook har fået den seneste tid. Det er blandt andet kommet frem, at selskabet fremmer en ringe kropsopfattelse hos piger, der bruger Instagram (som ejes af Facebook) i kraft af tjenestens algoritmer, der er skabt for at tjene penge på at fremhæve negative historier, som holder brugerne længere tid på platformen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job