Facebook skifter navn

Selskabet bag Facebook skifter nu navn, for at gøre det tydeligere at det har mere at byde på end Facebook.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nej, den tjeneste mange af os besøger adskillige dagligt for at tjekke vennernes opdateringer, nyheder, begivenheder og meget andet, skifter ikke navn. I hvert fald ikke lige nu.

Det er selskabet bag, Facebook Inc, der nu tager navneskifte. Det annoncerede selskabets CEO, Mark Zuckerberg, ved et virtuelt pressemøde i går. Det nye navn er Meta og ændringen sker for at markere et skifte fra det sociale medie Facebook, som den primære platform, til et "metavers", som de kommende år skal udvikles.

Klodset afledningsmanøvre?

Hvordan dette metavers helt konkret kommer til at se ud er lidt abstrakt, men det vil grundlæggende består i en virtuel verden, med omfattende muligheder for at interagere med mennesker man ikke er i samme fysiske rum med. Facebook vil ikke være direkte forbundet til dette og med tiden forventes det at brugerne bevæger sig over i meta-universet. Mark Zuckerberg regner med at over en millard mennesker vil gøre brug af det indenfor de næste ti år.

Mange ser dog gårdagens pressemøde og navneskiftet som et forsøg på at slippe væk fra den dårlige omtale Facebook har fået den seneste tid. Det er blandt andet kommet frem, at selskabet fremmer en ringe kropsopfattelse hos piger, der bruger Instagram (som ejes af Facebook) i kraft af tjenestens algoritmer, der er skabt for at tjene penge på at fremhæve negative historier, som holder brugerne længere tid på platformen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision