3 faktorer der kan afgøre, om et forretningssystem bliver en støtte eller en hindring

Når der sker store ændringer med høj hastighed, skærpes kravene til forretningssystemerne. Her er tre bud på hvad der skal til for at systemet bliver en støtte fremfor en hindring ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Pandemien har skabt stort behov for fleksibilitet. Det er i fremtiden ikke er muligt at være sikker på, hvor medarbejderne vil arbejde fra. Det er derfor sandsynligt, at mange virksomheder vil organisere deres arbejdsstyrke på en anden måde, for eksempel på afstand og i grupper, der er geografisk placeret i forskellige byer.

Derfor bliver det stadig vigtigere for virksomheder at være fleksible. Virksomhedskultur, ledelse og andre aspekter er vigtige, men der skal være en underliggende arkitektur, der understøtter disse blødere, men afgørende dele af forretningsudviklingen. Det gavner ikke meget, at man har verdens bedste medarbejdere, hvis forretningssystemet er elendigt - og omvendt.

Tre vigtige faktorer

Anders Holm Jørgensen er Country leader hos Unit4har et bud på hvilke tre faktorer, der er afgørende for at et forretningssystem bliver støttende i processen:

"Værdien af at kunne forenkle beskrivelser af ting er, at de bliver lettere at forstå, dette inkluderer også forretningssystemer. Det er nemlig muligt at kunne ignorere den komplicerede tekniske forståelse, selvom man vil have fat i de løsninger, der vil være vigtige i de kommende år. Hvad angår forretningssystemer, er der tre hovedspor:

• Enkel og intuitiv brugergrænseflade.
• Automatisering med kunstig intelligens og maskinlæring for at opnå hurtigere arbejdsgange og processer.
• Muligheder for brugerne til at kommunikere med forretningssystemerne, som de ønsker applikationer - f.eks. med Slack og WhatsApp.

En leverandør, der opfylder både disse krav, såvel som de krav, der allerede eksisterer ved hjælp af moderne teknologiske løsninger, har potentiale til at tilbyde et forretningssystem, der bliver en støtte til kundernes drift, i stedet for at blive en hindring. Essensen er, at et sådant forretningssystem bliver fleksibelt og let tilgængeligt. De tre krav ovenfor har én større ting tilfælles: De er baseret på mennesker. Mere specifikt; at forenkle medarbejdernes brug af forretningssystemerne. Det betyder ikke meget, hvis et forretningssystem har meget avancerede funktioner. Hvis disse ikke er lette at bruge, vil resultatet ikke løfte sig."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job