Nu kan LG-tv'er selv skifte til Filmmaker Mode

Med en ny opdatering har LG gjort deres tv'er i stand til automatisk at vælge Filmmaker Mode, når man ser kompatibelt indhold på Amazon Prime.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Filmmaker Mode er en billedtilstand skabt af UHD Alliance. En fælles standard for gengivelse af film, som anvendes på tværs af tv-producenter. Formålet er at give filmskaberne et homogeniseret sæt af parametre at arbejde efter, så alle, med et et tv der har Filmmaker Mode, kan få den optimale filmoplevelsen hjemme i stuerne.

Hidtil har man dog selv skulle aktivere billedtilstanden, når man har sat en film på, men sker det af sig selv. I hvert fald hvis man har et LG-tv - og du ser film på Amazon Prime.

Først med funktionen

Nu ny opdatering gør at Filmmaker Mode automatisk udløses, når man starter en film på Prime Video.

Det er første gang, at en TV-producent og en global streamingudbyder går sammen om at gøre det.

Opdateringen gælder for 4K og 8K UHD LG TV-modeller, der har webOS 5.0 og webOS 6.0.1.

Læs vores test af LGs seneste top-tv her:

https://www.altomdata.dk/lg-c1-test-billedet-blaeser-dig-bagover/

Læses lige nu

    Annonce

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S