Nu kan LG-tv'er selv skifte til Filmmaker Mode

Med en ny opdatering har LG gjort deres tv'er i stand til automatisk at vælge Filmmaker Mode, når man ser kompatibelt indhold på Amazon Prime.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Filmmaker Mode er en billedtilstand skabt af UHD Alliance. En fælles standard for gengivelse af film, som anvendes på tværs af tv-producenter. Formålet er at give filmskaberne et homogeniseret sæt af parametre at arbejde efter, så alle, med et et tv der har Filmmaker Mode, kan få den optimale filmoplevelsen hjemme i stuerne.

Hidtil har man dog selv skulle aktivere billedtilstanden, når man har sat en film på, men sker det af sig selv. I hvert fald hvis man har et LG-tv - og du ser film på Amazon Prime.

Først med funktionen

Nu ny opdatering gør at Filmmaker Mode automatisk udløses, når man starter en film på Prime Video.

Det er første gang, at en TV-producent og en global streamingudbyder går sammen om at gøre det.

Opdateringen gælder for 4K og 8K UHD LG TV-modeller, der har webOS 5.0 og webOS 6.0.1.

Læs vores test af LGs seneste top-tv her:

https://www.altomdata.dk/lg-c1-test-billedet-blaeser-dig-bagover/

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job