Bærbare computere [STORTEST]: Den perfekte bærbar til Windows 11

Windows 11 kan være en glimrende anledning til at opgradere den bærbare computer. Men hvilken giver det største udbytte af det nye system? Det forsøger vi at give svar på her, hvor vi tester seks stærke kandidater ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Normalt vil det være brugerens behov, der afgør, hvilken maskine der er den bedste, men her lader vi for en gang skyld styre-systemet bestemme.
I denne test er hovedformålet at finde den maskine, der bedst udnytter mulighederne i det dugfriske Windows 11.

Det umulige kompromis?

Windows 11 stritter i mange retninger, men der er alligevel to ret centrale fokuspunkter: hybrid-arbejde og gaming. Umiddelbart er det to uforenelige størrelser. Hybridarbejde kræver maksimal mobilitet; gaming kræver maksimal power. To aspekter, der almindeligvis modarbejder hinanden.

Men med tidens nyeste teknologi og en anelse kompromisvillighed, er modsætningerne ikke uoverkommelige. Testen viser, at stor power fås i kompakte maskiner, og at selv de vildeste gamingmaskiner kan være nogenlunde mobile og endda samtidig så diskrete i deres design, at de godt kan krydse over til kontorverdenen.

Ikke desto mindre vil der være maskiner, som er bedre for nogle brugere end for andre. Er gaming højest på prioriteringslisten, ér der mere at hente hos MSI, Lenovo og til en vis grad Asus, som byder på hurtige skærme. Er hybridarbejde det vigtigste, vil testens Asus eller Microsoft være mere oplagt.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/lenovo-legion-5-pro-test-diskret-draebermaskine/

https://www.altomdata.dk/microsoft-surface-laptop-4-test-stroemlinet-windows-laptop/

https://www.altomdata.dk/asus-rog-flow-x13-test-alsidig-hybridmaskine/

https://www.altomdata.dk/msi-pulse-gl76-test-imponerende-power/

https://www.altomdata.dk/acer-swift-x-test-prisstaerk-allrounder-med-stort-overskud/

https://www.altomdata.dk/abook-ultimate-a50-test-rammer-den-rette-balance/

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest