Bærbare computere [STORTEST]: Den perfekte bærbar til Windows 11

Windows 11 kan være en glimrende anledning til at opgradere den bærbare computer. Men hvilken giver det største udbytte af det nye system? Det forsøger vi at give svar på her, hvor vi tester seks stærke kandidater ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Normalt vil det være brugerens behov, der afgør, hvilken maskine der er den bedste, men her lader vi for en gang skyld styre-systemet bestemme.
I denne test er hovedformålet at finde den maskine, der bedst udnytter mulighederne i det dugfriske Windows 11.

Det umulige kompromis?

Windows 11 stritter i mange retninger, men der er alligevel to ret centrale fokuspunkter: hybrid-arbejde og gaming. Umiddelbart er det to uforenelige størrelser. Hybridarbejde kræver maksimal mobilitet; gaming kræver maksimal power. To aspekter, der almindeligvis modarbejder hinanden.

Men med tidens nyeste teknologi og en anelse kompromisvillighed, er modsætningerne ikke uoverkommelige. Testen viser, at stor power fås i kompakte maskiner, og at selv de vildeste gamingmaskiner kan være nogenlunde mobile og endda samtidig så diskrete i deres design, at de godt kan krydse over til kontorverdenen.

Ikke desto mindre vil der være maskiner, som er bedre for nogle brugere end for andre. Er gaming højest på prioriteringslisten, ér der mere at hente hos MSI, Lenovo og til en vis grad Asus, som byder på hurtige skærme. Er hybridarbejde det vigtigste, vil testens Asus eller Microsoft være mere oplagt.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/lenovo-legion-5-pro-test-diskret-draebermaskine/

https://www.altomdata.dk/microsoft-surface-laptop-4-test-stroemlinet-windows-laptop/

https://www.altomdata.dk/asus-rog-flow-x13-test-alsidig-hybridmaskine/

https://www.altomdata.dk/msi-pulse-gl76-test-imponerende-power/

https://www.altomdata.dk/acer-swift-x-test-prisstaerk-allrounder-med-stort-overskud/

https://www.altomdata.dk/abook-ultimate-a50-test-rammer-den-rette-balance/

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job