Bærbare computere [STORTEST]: Den perfekte bærbar til Windows 11

Windows 11 kan være en glimrende anledning til at opgradere den bærbare computer. Men hvilken giver det største udbytte af det nye system? Det forsøger vi at give svar på her, hvor vi tester seks stærke kandidater ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Normalt vil det være brugerens behov, der afgør, hvilken maskine der er den bedste, men her lader vi for en gang skyld styre-systemet bestemme.
I denne test er hovedformålet at finde den maskine, der bedst udnytter mulighederne i det dugfriske Windows 11.

Det umulige kompromis?

Windows 11 stritter i mange retninger, men der er alligevel to ret centrale fokuspunkter: hybrid-arbejde og gaming. Umiddelbart er det to uforenelige størrelser. Hybridarbejde kræver maksimal mobilitet; gaming kræver maksimal power. To aspekter, der almindeligvis modarbejder hinanden.

Men med tidens nyeste teknologi og en anelse kompromisvillighed, er modsætningerne ikke uoverkommelige. Testen viser, at stor power fås i kompakte maskiner, og at selv de vildeste gamingmaskiner kan være nogenlunde mobile og endda samtidig så diskrete i deres design, at de godt kan krydse over til kontorverdenen.

Ikke desto mindre vil der være maskiner, som er bedre for nogle brugere end for andre. Er gaming højest på prioriteringslisten, ér der mere at hente hos MSI, Lenovo og til en vis grad Asus, som byder på hurtige skærme. Er hybridarbejde det vigtigste, vil testens Asus eller Microsoft være mere oplagt.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/lenovo-legion-5-pro-test-diskret-draebermaskine/

https://www.altomdata.dk/microsoft-surface-laptop-4-test-stroemlinet-windows-laptop/

https://www.altomdata.dk/asus-rog-flow-x13-test-alsidig-hybridmaskine/

https://www.altomdata.dk/msi-pulse-gl76-test-imponerende-power/

https://www.altomdata.dk/acer-swift-x-test-prisstaerk-allrounder-med-stort-overskud/

https://www.altomdata.dk/abook-ultimate-a50-test-rammer-den-rette-balance/

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)