Bærbare computere [STORTEST]: Den perfekte bærbar til Windows 11

Windows 11 kan være en glimrende anledning til at opgradere den bærbare computer. Men hvilken giver det største udbytte af det nye system? Det forsøger vi at give svar på her, hvor vi tester seks stærke kandidater ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Normalt vil det være brugerens behov, der afgør, hvilken maskine der er den bedste, men her lader vi for en gang skyld styre-systemet bestemme.
I denne test er hovedformålet at finde den maskine, der bedst udnytter mulighederne i det dugfriske Windows 11.

Det umulige kompromis?

Windows 11 stritter i mange retninger, men der er alligevel to ret centrale fokuspunkter: hybrid-arbejde og gaming. Umiddelbart er det to uforenelige størrelser. Hybridarbejde kræver maksimal mobilitet; gaming kræver maksimal power. To aspekter, der almindeligvis modarbejder hinanden.

Men med tidens nyeste teknologi og en anelse kompromisvillighed, er modsætningerne ikke uoverkommelige. Testen viser, at stor power fås i kompakte maskiner, og at selv de vildeste gamingmaskiner kan være nogenlunde mobile og endda samtidig så diskrete i deres design, at de godt kan krydse over til kontorverdenen.

Ikke desto mindre vil der være maskiner, som er bedre for nogle brugere end for andre. Er gaming højest på prioriteringslisten, ér der mere at hente hos MSI, Lenovo og til en vis grad Asus, som byder på hurtige skærme. Er hybridarbejde det vigtigste, vil testens Asus eller Microsoft være mere oplagt.

Læs testene her:

https://www.altomdata.dk/lenovo-legion-5-pro-test-diskret-draebermaskine/

https://www.altomdata.dk/microsoft-surface-laptop-4-test-stroemlinet-windows-laptop/

https://www.altomdata.dk/asus-rog-flow-x13-test-alsidig-hybridmaskine/

https://www.altomdata.dk/msi-pulse-gl76-test-imponerende-power/

https://www.altomdata.dk/acer-swift-x-test-prisstaerk-allrounder-med-stort-overskud/

https://www.altomdata.dk/abook-ultimate-a50-test-rammer-den-rette-balance/

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S