Billig elbil vinder stor europæisk pris

Dacia Spring er netop kåret som ” The Best Buy Car of 2022” af en uafhængig jury bestående af motorjournalister fra 32 europæiske lande.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For første gang i AUTOBEST kåringens 21-årige historie har den 32 mand store jury bestående af europæiske motorjournalister, herunder også Bilmagasinets redaktør Mikkel Thomsager, kåret en 100 % elektrisk bil som vinder - nemlig Dacia Spring. Og det endda med stor afstand ned til nummer to, der var Skoda Fabia og til Opel Mokka på trediepladsen

Dacia Spring, der blev lanceret herhjemme for tre uger siden, og har allerede fået et stort publikum med mere end 45.000 ordrer. Årsagen til succesen, og til Best Buy prisen fra AUTOBEST er enkel.

Den billigste elbil i Danmark

Mens det vrimler med elbiler til 300.000 kroner og opefter, har der ikke eksisteret en ny elbil til de kunder, der gerne vil køre på el, men som ikke har pengene eller lysten til at investerer så mange penge på en ny elbil. Men til en startpris på omkring 130.000 kr. for en elbil med en rækkevidde på 230 km (WLTP) og med plads til fire er det nu blevet muligt.

https://www.altomdata.dk/ny-elbil-presser-prisen-i-bund-dacia-spring-er-danmarks-billigste/

"Vi er meget stolte over at vinde AUTOBEST 2022 prisen. Den bekræfter, at Dacias filosofi er rigtig. At lave enkle biler, der opfylder kundernes basale behov. Jeg vil gerne takke alle medlemmer af AUTOBEST Juryen for at understøtte, at vi er på rette vej med denne filosofi” siger Denis Le Vot, CEO Dacia & LADA brands

Udover netop at have modtaget Best Buy Car of Europe 2022 prisen, har Dacia Spring også taget ”1. præmien” i ECOBEST Challenge 2021, der blev organiseret af AUTOBEST juryen.

Her testede juryen, hvor langt 15 helt nye elbiler kunne køre i forhold til det officielle tal. Også her var Dacia Spring en klar vinder. Spring kørte 221 km på en opladning – hvilket var knap 99 % af det lovede i de officielle WLTP opgivelser. Til sammenligning nåede de to testede biler i samme segment, Fiat 500 e kun 83 %, mens Honda e var endnu længere ned med 78 % opnået rækkevidde. Med et forbrug på 8.25 km/kWh, var Dacia Spring den mest økonomiske af alle testede elbiler.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job