Færre danskere bruger håndholdt mobil mens de kører bil

At det nu koster et klip i kørekortet har formentlig meget at gøre med faldet, men også bedre muligheder for stemmestyring og håndfri brug af mobilen kan være del af årsagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I september sidste år blev straffen for at bruge håndholdt mobil under kørsel skærpet, så det ikke bare kostede en bøde, men også et klip i kortet.

Det har tilsyneladende haft en stor effekt. Antallet af sigtelserne for denne overtrædelse er faldet med 21,5 procent. Fra 11.263 i de fem måneder op til september til 8.837 i de fem måneder efter. Det skriver dr.dk.

Bedre muligheder for håndfri brug

Klippet i kortet har tilsyneladende den største del af æren for dette fald. Klippet skal lægges oveni en bøde på 1.500 kroner. Derudover skal man betale 500 kroner til Offerfonden, hvis man benytter håndholdt mobiltelefon, gps, tablets, computere med videre under kørslen.

Til Epinion svarer syv ud af ti af dem, der tidligere brugte håndholdt mobil under kørsel, at de ikke længere eller meget sjældent gør det nu, efter skærpelsen blev indført.

En vis del af årsagen til faldet skal formentlig også findes i at muligheden for at stemmestyre funktioner i mobilen og at bruge den håndfrit er blevet bedre og mere udbredt.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect