Færre danskere bruger håndholdt mobil mens de kører bil

At det nu koster et klip i kørekortet har formentlig meget at gøre med faldet, men også bedre muligheder for stemmestyring og håndfri brug af mobilen kan være del af årsagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I september sidste år blev straffen for at bruge håndholdt mobil under kørsel skærpet, så det ikke bare kostede en bøde, men også et klip i kortet.

Det har tilsyneladende haft en stor effekt. Antallet af sigtelserne for denne overtrædelse er faldet med 21,5 procent. Fra 11.263 i de fem måneder op til september til 8.837 i de fem måneder efter. Det skriver dr.dk.

Bedre muligheder for håndfri brug

Klippet i kortet har tilsyneladende den største del af æren for dette fald. Klippet skal lægges oveni en bøde på 1.500 kroner. Derudover skal man betale 500 kroner til Offerfonden, hvis man benytter håndholdt mobiltelefon, gps, tablets, computere med videre under kørslen.

Til Epinion svarer syv ud af ti af dem, der tidligere brugte håndholdt mobil under kørsel, at de ikke længere eller meget sjældent gør det nu, efter skærpelsen blev indført.

En vis del af årsagen til faldet skal formentlig også findes i at muligheden for at stemmestyre funktioner i mobilen og at bruge den håndfrit er blevet bedre og mere udbredt.

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Internal Account Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Nordjylland

Fagligt Fælles Forbund

Konsulent til Medlemskontaktcenter

Sydjylland

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird