Test: MusicCast Vinyl 500: Nem pladespiller med små udfordringer

 Yamaha har opdateret den traditionelle, bæltedrevne hi-fi-grammofon med trådløs forbindelse via Bluetooth, men pladespilleren MusicCast Vinyl 500 kan også indgå i Yamahas multirumssystem MusicCast.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den kan endda fungere som en hub til musikstreaming inklusive Spotify og web-radio. Så der er gang i sagerne her. Det er en af de nemmeste pladespillere at igangsætte, hvis du kører den offline. Den er også nem at parre med et par Bluetooth-højttalere, fordi Yamaha modsat konkurrenter som Cambridge Audio og Pro-ject har en app.

Hvis du har MusicCast-højttalere eller -receiver, kan du overføre lyden trådløst via Wi-Fi, hvilket giver bedre lydgengivelse end Bluetooth. Desværre er appen i nogle situationer langsom og fejlfyldt, og af tekniske grunde kan du ikke benytte AirPlay 2, Chromecast eller Sonos.

Men ser man bort fra streaming-udfordringerne, kan man også glæde sig over høj byggekvalitet og ganske imponerende gengivelse. Lydkvaliteten får måske ikke en hi-fi-purist op af stolen i begejstring, men gengivelsen er ikke desto mindre dejlig dynamisk og med god basbund.

Pris: 4990 kr.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S