Test: MusicCast Vinyl 500: Nem pladespiller med små udfordringer

 Yamaha har opdateret den traditionelle, bæltedrevne hi-fi-grammofon med trådløs forbindelse via Bluetooth, men pladespilleren MusicCast Vinyl 500 kan også indgå i Yamahas multirumssystem MusicCast.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den kan endda fungere som en hub til musikstreaming inklusive Spotify og web-radio. Så der er gang i sagerne her. Det er en af de nemmeste pladespillere at igangsætte, hvis du kører den offline. Den er også nem at parre med et par Bluetooth-højttalere, fordi Yamaha modsat konkurrenter som Cambridge Audio og Pro-ject har en app.

Hvis du har MusicCast-højttalere eller -receiver, kan du overføre lyden trådløst via Wi-Fi, hvilket giver bedre lydgengivelse end Bluetooth. Desværre er appen i nogle situationer langsom og fejlfyldt, og af tekniske grunde kan du ikke benytte AirPlay 2, Chromecast eller Sonos.

Men ser man bort fra streaming-udfordringerne, kan man også glæde sig over høj byggekvalitet og ganske imponerende gengivelse. Lydkvaliteten får måske ikke en hi-fi-purist op af stolen i begejstring, men gengivelsen er ikke desto mindre dejlig dynamisk og med god basbund.

Pris: 4990 kr.

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job