Test: Nissan Leaf e+: En selvkørende klassiker

En af markedets mest populære elbiler i en ny, mere vidtrækkende version med hurtigere opladning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Leaf er en af de mest populære modeller på markedet. Nissans elbil var blandt de første, der mindede om en ”rigtig” bil og havde en pris, der gjorde den attraktiv for den almindelige familie. Vi testede den til stor tilfredshed for et par år siden, og her har vi så fat i en opdateret model.

Kører selv

Oplevelsen er velkendt, trods opgraderingen. Der er ikke sket det store i det indre. Og det er vel nærmest vores eneste anke. Bilen virker en anelse outdatet i sin kombination af primitive skærmmenuer, fysiske knapper, lysende ikoner og analoge visere.

Leaf har en fornuftig størrelse, som giver plads til hele familien. Leaf har en fornuftig størrelse, som giver plads til hele familien.

Men lad ikke skindet bedrage. Leaf er på flere måder den mest avancerede bil i testen. Trods den lidt udfordrede æstetik er betjeningen så brugervenlig, at man nemt glemmer, hvilken teknologisk intelligens, der ligger under.

En touchskærm i midten giver adgang til navigation, mediestyring m.m.

De fysiske knapper gør, at man får et jordnært forhold til funktioner som e-pedalen – Nissans særligt raffinerede bremsefunktion i speederen. Hvor hårdt der bremses afhænger af, hvor hurtigt du slipper, og du kan indstille til forskellige niveauer. Funktionen bliver hurtigt en naturlig del af din kørsel.

Den avancerede fart- og vejbaneassistent styres nemt med knapper på styret. Med Leaf har vi reelt at gøre med en selvkørende bil. Den holder dig stabilt på vejbanen, hvis du slipper rattet (hvilket du ikke får lov til særlig længe, før advarslerne går i gang) og bevarer en brugervalgt afstand til den forankørende bil. Det fungerer bedst på motorvej, men ved kø eller bykørsel kan det også fint holde dig flydende med trafikken, uden du selv skal speede op og bremse ned.

Fornuftig familiebil

Bagagerummet er ikke særlig bredt, men har god plads i dybden.

Motoren tager godt fat, og den testede model har fornuftig række-vidde på næsten 400 kilometer samt mulighed for 100 kWh opladning. Absolut godkendt. Det er således en bil, du godt kan tage på langtur. Den er relativt rummelig, omend bagagepladsen ikke er uendelig. Du får næppe en barnevogn ned i det dybe, men ret smalle bagagerum. Med den tilhørende mobilapp kan du se ladestatus, starte klimaanlæg og meget andet på afstand.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen