Test: Nissan Leaf e+: En selvkørende klassiker

En af markedets mest populære elbiler i en ny, mere vidtrækkende version med hurtigere opladning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Leaf er en af de mest populære modeller på markedet. Nissans elbil var blandt de første, der mindede om en ”rigtig” bil og havde en pris, der gjorde den attraktiv for den almindelige familie. Vi testede den til stor tilfredshed for et par år siden, og her har vi så fat i en opdateret model.

Kører selv

Oplevelsen er velkendt, trods opgraderingen. Der er ikke sket det store i det indre. Og det er vel nærmest vores eneste anke. Bilen virker en anelse outdatet i sin kombination af primitive skærmmenuer, fysiske knapper, lysende ikoner og analoge visere.

Leaf har en fornuftig størrelse, som giver plads til hele familien. Leaf har en fornuftig størrelse, som giver plads til hele familien.

Men lad ikke skindet bedrage. Leaf er på flere måder den mest avancerede bil i testen. Trods den lidt udfordrede æstetik er betjeningen så brugervenlig, at man nemt glemmer, hvilken teknologisk intelligens, der ligger under.

En touchskærm i midten giver adgang til navigation, mediestyring m.m.

De fysiske knapper gør, at man får et jordnært forhold til funktioner som e-pedalen – Nissans særligt raffinerede bremsefunktion i speederen. Hvor hårdt der bremses afhænger af, hvor hurtigt du slipper, og du kan indstille til forskellige niveauer. Funktionen bliver hurtigt en naturlig del af din kørsel.

Den avancerede fart- og vejbaneassistent styres nemt med knapper på styret. Med Leaf har vi reelt at gøre med en selvkørende bil. Den holder dig stabilt på vejbanen, hvis du slipper rattet (hvilket du ikke får lov til særlig længe, før advarslerne går i gang) og bevarer en brugervalgt afstand til den forankørende bil. Det fungerer bedst på motorvej, men ved kø eller bykørsel kan det også fint holde dig flydende med trafikken, uden du selv skal speede op og bremse ned.

Fornuftig familiebil

Bagagerummet er ikke særlig bredt, men har god plads i dybden.

Motoren tager godt fat, og den testede model har fornuftig række-vidde på næsten 400 kilometer samt mulighed for 100 kWh opladning. Absolut godkendt. Det er således en bil, du godt kan tage på langtur. Den er relativt rummelig, omend bagagepladsen ikke er uendelig. Du får næppe en barnevogn ned i det dybe, men ret smalle bagagerum. Med den tilhørende mobilapp kan du se ladestatus, starte klimaanlæg og meget andet på afstand.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS