Nu kommer Teslas elektriske lastbil

Tesla Semi er klar til masseproduktion, skriver Elon Musk i en email. Det er således ikke urealistisk at den kommer på vejene næste år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er efterhånden nogle år siden den blev præsenteret. Indtil videre har den dog kun været produceret i begrænset omfang. Nu er den imidlertid klar til masseproduktion.

Det fortæller Elon Musk i en email, som CNBC har fået fingrene i.

"Det er tid til at gå hele vejen og bringe Semi til masseproduktion", skriver Musk, der samtidig forklarer, at det lille antal Semis, der er produceret, har givet mulighed for at finpudse og forbedre designet.

Bliver ikke ene på markedet

Oprindeligt var planen en 2019-lancering. Det skete ikke, men tidligere på året meldte Musk ud, at vi kunne forvente en 2021-lancering, og det ser faktisk ud til at kunne holde, hvis produktionen starter nu.

Indretningen af førerhuset i Tesla Semi er meget ... Tesla-agtig. Indretningen af førerhuset i Tesla Semi er meget ... Tesla-agtig.

Batteri og motor vil blive produceret i Gigafactory i Nevada. Resten vil formentlig blive delt udover Teslas øvrige amerikanske fabrikker.

Musks melding kommer på et tidspunkt, hvor konkurrencen på markedet ser ud til at vokse. Nikola er på vej med elektriske lastbiler, og det samme er Daimler og Cummins.

Når tung trafik som denne bliver omsat til elektricitet, bør det være noget, der virkelig kan gøre en forskel i den grønne omstilling.

Tesla Semi vil kunne køre op til 800 kilometer på en opladning. Tophastigheden vil være lidt under 100 km/t og den vil kunne accelerer op til den hastigheden på 20 sekunder med et læs på cirka 36 tons.

Tesla Semi. Tesla Semi.
Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S