Drop papir og underskriv i skyen - ny Dropbox-tjeneste rykker ind i Danmark

HelloSign, som er en del af Dropbox, gør det nemt at underskrive juridisk bindende dokumenter digitalt. E-signatur-løsningen bliver nu tilgængelig på dansk og tilbyder nu også sikker dataopbevaring i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HelloSign, en af verdens førende e-signatur-virksomheder, lancerer i dag på dansk og 20 andre sprog, så flere virksomheder verden over får adgang til en nem og sikker e-signaturløsning. Det gør det muligt for virksomheder at droppe papir og pen til fordel for en onlineløsning, som både sparer tid og gør det mere sikkert at underskrive dokumenter.

“De seneste måneders begivenheder har fremskyndet behovet for, at virksomheder over hele verden har den rigtige teknologi på plads. E-signatur-løsninger er blevet en forudsætning for virksomheder, der ønsker at digitalisere administrationen af deres forretningsaftaler fuldt ud,” siger Christopher Sander, Head of the Nordics hos Dropbox, og fortsætter:

"Danmark har vist stor appetit på at fremme digitaliseringen af processer og får topplacering i det nyligt lancerede Digital Economy and Society Index (DESI) 2020. Derfor er vi stolte af at annoncere lanceringen af vores HelloSign-produkt på dansk med lokal kundesupport, der gør e-signatur mere tilgængelig for danske virksomheder end nogensinde før. ”

HelloSign tilbyder udover en dansk platform også kundesupport på dansk. Med servicen er det muligt at centralisere dokumenter i Dropbox eller på andre datalagringsplatforme, ligesom det er muligt at synkronisere store mængder dokumenter til en foretrukken cloud-udbyder på én gang. HelloSign lancerer samtidig en app, der gør det nemt at opbygge, sende og administrere dokumenter, der skal underskrives.

HellogSign editor. HelloSign editor.

Digitale underskrifter øger konkurrence

Selvom mange danske virksomheder er langt fremme digitalt, er der fortsat et stort potentiale for at optimere processer med at underskrive dokumenter.

”Mange virksomhedsledere har indset, at konkurrenter, som har implementeret en komplet digital løsning til digitale transaktioner, har skåret tidsforbruget markant ned. Det anslås dog stadig, at mindre end 30 pct. af alle dokumentprocesser er fuldt ud digitale,” siger Jim Lundy, grundlægger, direktør og chefanalytiker hos Aragon Research og fortsætter:

”Det viser, at der stadig er stor mulighed for, at virksomheder kan opnå en konkurrencemæssig fordel ved at implementere løsninger som e-signaturer, der kan sætte fart på processerne og ikke mindst forbedre kundeoplevelsen.”

Tilbyder opbevaring af data i Europa

Som led i den globale lancering, introducerer HelloSign også muligheden for, at europæiske virksomheder kan opbevare deres data sikkert i Europa. E-signatur-virksomheden gør det på den måde muligt, at færdige, underskrevne dokumenter kan gemmes via datainfrastruktur i Tyskland med backup i Frankrig.

HelloSign lanceres på dansk og 20 andre sprog den 30. juni 2020. Nogle af HelloSigns services kræver et særligt abonnement. Læs mere om HelloSign her.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS