Hvordan har corona ændret vores arbejdsliv? Det har Microsoft opdaget

Ikke overraskende er antallet af videomøder eksploderet, mens corona-epidemien har hærget. Men jobmøderne har også indtaget vores fritid, afslører tal fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er sket store forandringer på kontorarbejdspladser i corona-tiden. Det er nok den almindelige opfattelse hos kontorfolket. Og ja, det er helt rigtigt. Det dokumenterer Microsoft, som har undersøgt, hvordan vi har brugt Microsoft 365 de seneste måneder. Men der lurer også nogle overraskelser.

Microsoft konstaterer, at der har været en stigning på 30 procent i planlagte møder. Og så er antallet af videomøder steget med ikke mindre end 1000 procent.

Ofte hører man, at online-videomøder er mere effektive. Men Microsoft må overraskende konstatere, at 30 procent af møderne alligevel er gået over tiden.

Flydende grænser

I corona-perioden er der også sket en yderligere opblødning af grænserne mellem arbejde og fritid. For eksempel er antallet af chat-beskeder steget med 52 procent mellem klokken 18 og 24. Og antallet af Teams-chats om lørdagen og søndagen er steget med cirka 200 procent. Corona-perioden har påvirket hele vores livssituation, viser Microsoft-tallene, som dækker hele kloden.

Microsoft opfordrer i et blogindlæg til, at man planlægger bedre for undgå overfyldte kalendere og problemer med familielivet.

Men samtidig foretager Microsoft nu nogle ændringer i Microsoft 365 som reaktion på de mere flydende arbejdsrutiner. Det forklarer Microsoft i en pressemeddelelse i dag. Her er de vigtigste nye funktioner:

● Muligheden for at tilføje sin personlige kalender til Outlook, så man ifølge Microsoft nemt og diskret kan beskytte den tid, man har afsat til private aktiviteter.
● Muligheden for at udskyde afsendelsen af en mail, så man for eksempel kan indstille, at en mail til en kollega, der er på ferie, først afsendes, når vedkommende er tilbage på arbejde.
● Muligheden for at ”snooze” e-mails, som man først har brug for at forholde dig til på et senere tidspunkt.
● Muligheden for at redigere sine arbejdstider i Outlook, så kolleger nemmere kan se, hvornår man er tilgængelig i hverdagen.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job