Hvordan har corona ændret vores arbejdsliv? Det har Microsoft opdaget

Ikke overraskende er antallet af videomøder eksploderet, mens corona-epidemien har hærget. Men jobmøderne har også indtaget vores fritid, afslører tal fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er sket store forandringer på kontorarbejdspladser i corona-tiden. Det er nok den almindelige opfattelse hos kontorfolket. Og ja, det er helt rigtigt. Det dokumenterer Microsoft, som har undersøgt, hvordan vi har brugt Microsoft 365 de seneste måneder. Men der lurer også nogle overraskelser.

Microsoft konstaterer, at der har været en stigning på 30 procent i planlagte møder. Og så er antallet af videomøder steget med ikke mindre end 1000 procent.

Ofte hører man, at online-videomøder er mere effektive. Men Microsoft må overraskende konstatere, at 30 procent af møderne alligevel er gået over tiden.

Flydende grænser

I corona-perioden er der også sket en yderligere opblødning af grænserne mellem arbejde og fritid. For eksempel er antallet af chat-beskeder steget med 52 procent mellem klokken 18 og 24. Og antallet af Teams-chats om lørdagen og søndagen er steget med cirka 200 procent. Corona-perioden har påvirket hele vores livssituation, viser Microsoft-tallene, som dækker hele kloden.

Microsoft opfordrer i et blogindlæg til, at man planlægger bedre for undgå overfyldte kalendere og problemer med familielivet.

Men samtidig foretager Microsoft nu nogle ændringer i Microsoft 365 som reaktion på de mere flydende arbejdsrutiner. Det forklarer Microsoft i en pressemeddelelse i dag. Her er de vigtigste nye funktioner:

● Muligheden for at tilføje sin personlige kalender til Outlook, så man ifølge Microsoft nemt og diskret kan beskytte den tid, man har afsat til private aktiviteter.
● Muligheden for at udskyde afsendelsen af en mail, så man for eksempel kan indstille, at en mail til en kollega, der er på ferie, først afsendes, når vedkommende er tilbage på arbejde.
● Muligheden for at ”snooze” e-mails, som man først har brug for at forholde dig til på et senere tidspunkt.
● Muligheden for at redigere sine arbejdstider i Outlook, så kolleger nemmere kan se, hvornår man er tilgængelig i hverdagen.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S