Hvordan har corona ændret vores arbejdsliv? Det har Microsoft opdaget

Ikke overraskende er antallet af videomøder eksploderet, mens corona-epidemien har hærget. Men jobmøderne har også indtaget vores fritid, afslører tal fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er sket store forandringer på kontorarbejdspladser i corona-tiden. Det er nok den almindelige opfattelse hos kontorfolket. Og ja, det er helt rigtigt. Det dokumenterer Microsoft, som har undersøgt, hvordan vi har brugt Microsoft 365 de seneste måneder. Men der lurer også nogle overraskelser.

Microsoft konstaterer, at der har været en stigning på 30 procent i planlagte møder. Og så er antallet af videomøder steget med ikke mindre end 1000 procent.

Ofte hører man, at online-videomøder er mere effektive. Men Microsoft må overraskende konstatere, at 30 procent af møderne alligevel er gået over tiden.

Flydende grænser

I corona-perioden er der også sket en yderligere opblødning af grænserne mellem arbejde og fritid. For eksempel er antallet af chat-beskeder steget med 52 procent mellem klokken 18 og 24. Og antallet af Teams-chats om lørdagen og søndagen er steget med cirka 200 procent. Corona-perioden har påvirket hele vores livssituation, viser Microsoft-tallene, som dækker hele kloden.

Microsoft opfordrer i et blogindlæg til, at man planlægger bedre for undgå overfyldte kalendere og problemer med familielivet.

Men samtidig foretager Microsoft nu nogle ændringer i Microsoft 365 som reaktion på de mere flydende arbejdsrutiner. Det forklarer Microsoft i en pressemeddelelse i dag. Her er de vigtigste nye funktioner:

● Muligheden for at tilføje sin personlige kalender til Outlook, så man ifølge Microsoft nemt og diskret kan beskytte den tid, man har afsat til private aktiviteter.
● Muligheden for at udskyde afsendelsen af en mail, så man for eksempel kan indstille, at en mail til en kollega, der er på ferie, først afsendes, når vedkommende er tilbage på arbejde.
● Muligheden for at ”snooze” e-mails, som man først har brug for at forholde dig til på et senere tidspunkt.
● Muligheden for at redigere sine arbejdstider i Outlook, så kolleger nemmere kan se, hvornår man er tilgængelig i hverdagen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics