Nu kan danske Tesla-elbiler superoplades endnu hurtigere

Tesla åbner i dag den første V3 Supercharger-station i Danmark. Den er placeret i Ikast. V3 har markant mere effekt end V2-udgaven, hvilket sikrer markant hurtigere opladning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I dag åbner Tesla den første V3 Supercharger-station i Danmark. Der er 12 standere med V3-teknologi, og stationen er placeret i Ikast i Midtjylland. Hvis man oplader sin Tesla fra en V3-stander, bliver den ladet markant hurtigere op end med de i dag udbredte V2-standere.

V3-ladere leverer nemlig en maksimal effekt på 250 kW, hvor V2-laderne har maksimalt kan aflevere 150 kW. Desuden har V3-standerne de 250 kW for sig selv, hvor to V2-standere deler de 150 kW.

Danmark er det fjerde land, og Ikast den syvende Supercharger-station i Europa, hvor Tesla installerer den nye V3 Supercharging-teknologi som en tilføjelse til det allerede udbredte V2-netværk.

Du kan følge med i, hvor hurtigt opladningen med 250 kW foregår.

V3 Superchargere i Europa vil supportere CCS-adaptere og være tilgængelig for alle Tesla-ejere (andre bilmærker kan ikke bruge Teslas ladere). Den nye adapter kommer ifølge Tesla som standard med alle nye Model S og Model X og er tilgængelig som en opgradering for Model S og Model X-ejere mod betaling – ”en begrænset omkostning”, oplyser Tesla. Booking sker i Teslas app som vanligt.

Nu 10 Supercharger-stationer

I øjeblikket har Tesla 10 Supercharger-stationer i landet med samlet set over 140 ladestandere – men altså endnu kun V3-standere i Ikast.

Da Tesla sidste år åbnede den første V3 Supercharger-station i USA, blev det oplyst, at den med 250 kW-teknologien vil kunne oplade en Tesla Model 3 til 75 ekstra miles (120 km) på 5 minutter – og 1000 miles (1600 km) kunne klares på en time. Det er cirka dobbelt så hurtigt som med V2-ladestandere.

Andre forhold kan påvirke ladetiden. I praksis er ladetiderne lidt længere, fordi de 250 kW er peak-ydelser og ikke kan leveres kontinuerligt. Modsat kan nye Tesla-modeller varme batterierne op forud for opladning – dette har en positiv effekt på ladetiden.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-arkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S