Opgrader dit gamingheadset med prisstærkt lydkort

Med det prisvenlige Epos GSX 300 kan du forbedre lydkvaliteten i dit gaming-headset og få stor 7.1-surround sound, støjdæmpning og mange andre avancerede funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du glad for det gaming-headset du har i forvejen, men kunne tænke dig avancerede funktioner som surround sound, støjreduktion og optimering af stenmegengivelsen, så behøver du ikke købe et helt nyt headset.

Danske Epos er klar med GSX 300, et eksternt lydkort, der opgraderer gaming-lyden.

Bedre lyd og smarte funktioner

Hovedtelefonforstærkeren der er indbygget, skal være væsentlig bedre end den man finder i en almindelig pc. Der sker således et grundlæggende loft i lydkvaliteten.

Dertil er der mulighed for at skabe virtuel 7.1-surroundsound, tilføje digital lydbehandling, der kan tilpasses pr. spil samt dæmpe støjen omkring dig, så stemme går klart igennem, når du bruger headsettes mikrofon eller en ekstern.

Derudover tilbyder softwaren indstillinger for stemmeforbedring og kontrollerbare sidetoneniveauer, så du kan vælge din egen stemme til eller fra i headsettet.

Simpelt design

Det minimalistiske kabinet er forsynet med en lydstyrkeknap (synkroniseret med Windows 10's egne lydkontroller) og en "smart"-knap, der kan konfigureres til at skifte lyd-/gamingprofiler eller stereo-/surroundsound-indstillinger.

En LED-ring omkring lydstyrkeknappen angiver den valgte indstilling. Lydkortet tilkobles pc'en via USB.

Epos GSX 300 er tilgængelig nu på eposaudio.com/gaming til en vejledende pris på 79 euro, hvilket svarer til cirka 600 kroner.

https://www.altomdata.dk/epos-dansk-lydbrand-vil-erobre-det-globale-gamingmarked/

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job