Opgrader dit gamingheadset med prisstærkt lydkort

Med det prisvenlige Epos GSX 300 kan du forbedre lydkvaliteten i dit gaming-headset og få stor 7.1-surround sound, støjdæmpning og mange andre avancerede funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du glad for det gaming-headset du har i forvejen, men kunne tænke dig avancerede funktioner som surround sound, støjreduktion og optimering af stenmegengivelsen, så behøver du ikke købe et helt nyt headset.

Danske Epos er klar med GSX 300, et eksternt lydkort, der opgraderer gaming-lyden.

Bedre lyd og smarte funktioner

Hovedtelefonforstærkeren der er indbygget, skal være væsentlig bedre end den man finder i en almindelig pc. Der sker således et grundlæggende loft i lydkvaliteten.

Dertil er der mulighed for at skabe virtuel 7.1-surroundsound, tilføje digital lydbehandling, der kan tilpasses pr. spil samt dæmpe støjen omkring dig, så stemme går klart igennem, når du bruger headsettes mikrofon eller en ekstern.

Derudover tilbyder softwaren indstillinger for stemmeforbedring og kontrollerbare sidetoneniveauer, så du kan vælge din egen stemme til eller fra i headsettet.

Simpelt design

Det minimalistiske kabinet er forsynet med en lydstyrkeknap (synkroniseret med Windows 10's egne lydkontroller) og en "smart"-knap, der kan konfigureres til at skifte lyd-/gamingprofiler eller stereo-/surroundsound-indstillinger.

En LED-ring omkring lydstyrkeknappen angiver den valgte indstilling. Lydkortet tilkobles pc'en via USB.

Epos GSX 300 er tilgængelig nu på eposaudio.com/gaming til en vejledende pris på 79 euro, hvilket svarer til cirka 600 kroner.

https://www.altomdata.dk/epos-dansk-lydbrand-vil-erobre-det-globale-gamingmarked/

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job