Opgrader dit gamingheadset med prisstærkt lydkort

Med det prisvenlige Epos GSX 300 kan du forbedre lydkvaliteten i dit gaming-headset og få stor 7.1-surround sound, støjdæmpning og mange andre avancerede funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du glad for det gaming-headset du har i forvejen, men kunne tænke dig avancerede funktioner som surround sound, støjreduktion og optimering af stenmegengivelsen, så behøver du ikke købe et helt nyt headset.

Danske Epos er klar med GSX 300, et eksternt lydkort, der opgraderer gaming-lyden.

Bedre lyd og smarte funktioner

Hovedtelefonforstærkeren der er indbygget, skal være væsentlig bedre end den man finder i en almindelig pc. Der sker således et grundlæggende loft i lydkvaliteten.

Dertil er der mulighed for at skabe virtuel 7.1-surroundsound, tilføje digital lydbehandling, der kan tilpasses pr. spil samt dæmpe støjen omkring dig, så stemme går klart igennem, når du bruger headsettes mikrofon eller en ekstern.

Derudover tilbyder softwaren indstillinger for stemmeforbedring og kontrollerbare sidetoneniveauer, så du kan vælge din egen stemme til eller fra i headsettet.

Simpelt design

Det minimalistiske kabinet er forsynet med en lydstyrkeknap (synkroniseret med Windows 10's egne lydkontroller) og en "smart"-knap, der kan konfigureres til at skifte lyd-/gamingprofiler eller stereo-/surroundsound-indstillinger.

En LED-ring omkring lydstyrkeknappen angiver den valgte indstilling. Lydkortet tilkobles pc'en via USB.

Epos GSX 300 er tilgængelig nu på eposaudio.com/gaming til en vejledende pris på 79 euro, hvilket svarer til cirka 600 kroner.

https://www.altomdata.dk/epos-dansk-lydbrand-vil-erobre-det-globale-gamingmarked/

Læses lige nu

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS