Opgrader dit gamingheadset med prisstærkt lydkort

Med det prisvenlige Epos GSX 300 kan du forbedre lydkvaliteten i dit gaming-headset og få stor 7.1-surround sound, støjdæmpning og mange andre avancerede funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du glad for det gaming-headset du har i forvejen, men kunne tænke dig avancerede funktioner som surround sound, støjreduktion og optimering af stenmegengivelsen, så behøver du ikke købe et helt nyt headset.

Danske Epos er klar med GSX 300, et eksternt lydkort, der opgraderer gaming-lyden.

Bedre lyd og smarte funktioner

Hovedtelefonforstærkeren der er indbygget, skal være væsentlig bedre end den man finder i en almindelig pc. Der sker således et grundlæggende loft i lydkvaliteten.

Dertil er der mulighed for at skabe virtuel 7.1-surroundsound, tilføje digital lydbehandling, der kan tilpasses pr. spil samt dæmpe støjen omkring dig, så stemme går klart igennem, når du bruger headsettes mikrofon eller en ekstern.

Derudover tilbyder softwaren indstillinger for stemmeforbedring og kontrollerbare sidetoneniveauer, så du kan vælge din egen stemme til eller fra i headsettet.

Simpelt design

Det minimalistiske kabinet er forsynet med en lydstyrkeknap (synkroniseret med Windows 10's egne lydkontroller) og en "smart"-knap, der kan konfigureres til at skifte lyd-/gamingprofiler eller stereo-/surroundsound-indstillinger.

En LED-ring omkring lydstyrkeknappen angiver den valgte indstilling. Lydkortet tilkobles pc'en via USB.

Epos GSX 300 er tilgængelig nu på eposaudio.com/gaming til en vejledende pris på 79 euro, hvilket svarer til cirka 600 kroner.

https://www.altomdata.dk/epos-dansk-lydbrand-vil-erobre-det-globale-gamingmarked/

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S