Tesla laver sandsynligvis en mindre Cybertruck til europæerne

Den vilde pickup-bil er ikke forenelig med EUs regler og derfor kommer vi ikke til at se den på disse breddegrader. Der er dog håb for en mindre version på de danske veje.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den har delt vandene. Enten synes man det er det fedeste design længe, eller også synes man det værste skrammel man har set i mands minde. Det er de færreste, der bare synes at Cybertruck er "okay".

Uanset hvad man så måtte mene om designet, er det ikke lovligt. I hvert fald ikke ifølge EUs regulativer. Det kom allerede frem kort efter lanceringen. Cybertruck har dog indtil for nylig været tilgængelig for forudbestilling på Teslas danske hjemmeside, så et lille håb har der været om at den måske, med visse modifikationer, kunne komme til at rulle på vores veje.

Cybertruck er en drømmebil for vildmarksfolket. Den store pickup kan laves om til en lille campingvogn. Cybertruck er en drømmebil for vildmarksfolket. Den store pickup kan laves om til en lille campingvogn.

Men det håb har Elon Musk nu slukket. I et interview til Automotive News fortæller den administrerende direktør, at Cybertruck ikke vil blive tilpasset alle markeder, og at den overholder meget få EU-regler.

For det første er Cybertruck konstrueret i rustfrit stål, der ikke er fleksibelt nok til at absorbere stød ved en kollision. Samtidig gør det kantede design, at det er svært at orientere sig og se ud gennem vinduerne. Og så er det bare en kæmpestor bil, der ikke matcher særlig godt med europæiske veje og parkeringspladser.

Mindre version til europæerne

Alligevel er der faktisk en mulighed for, at vi danskere kan få lov at trille rundt i en Cybertruck. Bare ikke lige den Cybertruck, der findes nu. På Twitter har Elon Musk nemlig bekendtgjort, at det er meget sandsynligt, at vi kommer til at se en mindre udgave af bilen, tiltænkt specifikt det europæiske marked.

https://twitter.com/elonmusk/status/1290546456030576641?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1290546456030576641%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Felectrek.co%2F2020%2F08%2F04%2Ftesla-smaller-cybertruck-europe-elon-musk%2F

Nærmere oplysninger om design og specifikationer findes ikke endnu, og vi skal formentlig et par år frem, før der er en chance for at se den på det danske marked. Cybertruck er planlagt til at gå i produktion i slutningen af næste år.

https://www.altomdata.dk/elbiler-stortest-fra-mini-til-suv-saa-forskellige-er-elbilerne/

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS