Nu er det slut med Google-opdateringer på alle Huawei-mobiler

Heller ikke ældre Huawei-mobiler, udsendt inden den amerikanske handelsblokade trådte i kraft, kan nu modtage Google-opdateringer. Den midlertidige licens, der hidtil har gjort det muligt, er udløbet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er almindeligt kendt at nyere Huawei-mobiler, lanceret efter d. 19. maj, 2019, ikke har haft adgang til Googles tjenester. Huawei-mobiler udsendt før dette, eksempelvis den populære P30 Pro eller Mate 20 Pro, har imidlertid kunne køre videre med Googles tjenester samt Android-opdateringer, her iblandt ikke mindst vitale sikkerhedsopdateringer.

Huawei har forsikret, at brugerne ikke ville miste adgang til disse opdateringer, men det ser faktisk ud til, at det er det, der sker nu. Ifølge Washington Post er den midlertidige licens, som gav en smutvej til opdateringerne, nemlig udløbet.

Chance for forlængelse

Licensen ikke haft dette formål for øje. Den er skabt for at beskytte mindre amerikanske virksomheder, der anvender Huawei-udstyr og har været afhængige af support fra den kinesiske virksomhed for at holde udstyret kørende. Den amerikanske regering har tilladt dette samarbejde i en begrænset periode, så virksomhederne ikke var tvunget til at skifte udstyr fra den ene dag til den anden.

Den har imidlertid haft den følgevirkning, at Huawei har kunne modtage opdateringer fra Google til ældre smartphones.

Licensen udløb torsdag i denne uge, og det betyder faktisk, at de gamle Huawei-mobiler lige nu er afskåret fra opdateringer. Google har bekræftet af det er denne licens, der har gjort det muligt at udsende opdateringerne.

Det er dog ikke umuligt, at den amerikanske regering vælger at forlænge licensen. Regeringen skal betale, hvis mindre virksomheder skal skifte til nyt udstyr, "der ikke udgør en national sikkerhedsrisiko", og det tyder ikke på, at det vil ske i nærmeste fremtid.

[OPDATERET]: I kølvandet på denne sag, melder Huawei ud, at alle brugere af deres mobiler kan være sikre på fremtidige opdateringer. Læs mere her:

https://www.altomdata.dk/huawei-garanterer-fremtidige-opdateringer-til-alle-deres-mobiler/

 

Ingen betydning for nyere Huawei-mobiler

Siden handsblokaden trådte i kraft, har Huawei kæmpet hårdt for at gøre sig uafhængige af Google. Nyere Huawei-mobiler som P40 Pro, kører producentens eget EMUI-system, baseret på en open source udgave af Android, der er frit tilgængelig, og derfor ikke underlagt handelsblokaden. Med den nye Find Apps / Petal Search tjeneste, er der desuden gjort adgang til over en million apps, uden om Google Play. For nyere Huawei-mobiler har licensens udløb derfor ingen betydning.

https://www.altomdata.dk/huawei-p40-pro-test-huaweis-staerke-kameramobil-klarer-sig-okay-uden-google/

 

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS