Nu er det slut med Google-opdateringer på alle Huawei-mobiler

Heller ikke ældre Huawei-mobiler, udsendt inden den amerikanske handelsblokade trådte i kraft, kan nu modtage Google-opdateringer. Den midlertidige licens, der hidtil har gjort det muligt, er udløbet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er almindeligt kendt at nyere Huawei-mobiler, lanceret efter d. 19. maj, 2019, ikke har haft adgang til Googles tjenester. Huawei-mobiler udsendt før dette, eksempelvis den populære P30 Pro eller Mate 20 Pro, har imidlertid kunne køre videre med Googles tjenester samt Android-opdateringer, her iblandt ikke mindst vitale sikkerhedsopdateringer.

Huawei har forsikret, at brugerne ikke ville miste adgang til disse opdateringer, men det ser faktisk ud til, at det er det, der sker nu. Ifølge Washington Post er den midlertidige licens, som gav en smutvej til opdateringerne, nemlig udløbet.

Chance for forlængelse

Licensen ikke haft dette formål for øje. Den er skabt for at beskytte mindre amerikanske virksomheder, der anvender Huawei-udstyr og har været afhængige af support fra den kinesiske virksomhed for at holde udstyret kørende. Den amerikanske regering har tilladt dette samarbejde i en begrænset periode, så virksomhederne ikke var tvunget til at skifte udstyr fra den ene dag til den anden.

Den har imidlertid haft den følgevirkning, at Huawei har kunne modtage opdateringer fra Google til ældre smartphones.

Licensen udløb torsdag i denne uge, og det betyder faktisk, at de gamle Huawei-mobiler lige nu er afskåret fra opdateringer. Google har bekræftet af det er denne licens, der har gjort det muligt at udsende opdateringerne.

Det er dog ikke umuligt, at den amerikanske regering vælger at forlænge licensen. Regeringen skal betale, hvis mindre virksomheder skal skifte til nyt udstyr, "der ikke udgør en national sikkerhedsrisiko", og det tyder ikke på, at det vil ske i nærmeste fremtid.

[OPDATERET]: I kølvandet på denne sag, melder Huawei ud, at alle brugere af deres mobiler kan være sikre på fremtidige opdateringer. Læs mere her:

https://www.altomdata.dk/huawei-garanterer-fremtidige-opdateringer-til-alle-deres-mobiler/

 

Ingen betydning for nyere Huawei-mobiler

Siden handsblokaden trådte i kraft, har Huawei kæmpet hårdt for at gøre sig uafhængige af Google. Nyere Huawei-mobiler som P40 Pro, kører producentens eget EMUI-system, baseret på en open source udgave af Android, der er frit tilgængelig, og derfor ikke underlagt handelsblokaden. Med den nye Find Apps / Petal Search tjeneste, er der desuden gjort adgang til over en million apps, uden om Google Play. For nyere Huawei-mobiler har licensens udløb derfor ingen betydning.

https://www.altomdata.dk/huawei-p40-pro-test-huaweis-staerke-kameramobil-klarer-sig-okay-uden-google/

 

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse