Tag en mini SSD i lommen - 1 TB på 35 gram

Verbatim Store’n’Go Mini SSD vejer ikke mere end 35 gram men fås med op til 1 TB lagerplads.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fysisk lagerplads behøver ikke fylde meget. Verbatims nye transportable SSD er lige til at lægge i lommen og vejer kun 35 gram, men den fås med kapacitet op til 1 TB.

Via USB3.2 Gen 1 forbindelsen kan Store’n’Go Mini SSD levere overførselshastigheder på op til 5Gbps. Der medfølger Micro-B til USB-A kabel og en USB-A til USB-C adapter.

Drevet er FAT32 formatteret, så det kan på både Windows og Mac. Har du filer over 4GB er der software med i pakken, som kan formattere drevet til HFS+ for Mac og NTFS for pc.

Indbygget backup

Nero Backup software er præinstalleret, så du har adgang til nem og automatisk backup. Der er også USB Rec&Play, som gør det muligt at bruge drevet som videooptager - med mulighed for at pause live-udsendelser - til tv'er, som understøtter USB-forbindelse.

Verbatim Store’n’Go Mini SSD koster 74,99 euro (cirka 560 kroner) for 512GB og 129,99 euro (cirka 970 kroner) for 1TB.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job