Tag en mini SSD i lommen - 1 TB på 35 gram

Verbatim Store’n’Go Mini SSD vejer ikke mere end 35 gram men fås med op til 1 TB lagerplads.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fysisk lagerplads behøver ikke fylde meget. Verbatims nye transportable SSD er lige til at lægge i lommen og vejer kun 35 gram, men den fås med kapacitet op til 1 TB.

Via USB3.2 Gen 1 forbindelsen kan Store’n’Go Mini SSD levere overførselshastigheder på op til 5Gbps. Der medfølger Micro-B til USB-A kabel og en USB-A til USB-C adapter.

Drevet er FAT32 formatteret, så det kan på både Windows og Mac. Har du filer over 4GB er der software med i pakken, som kan formattere drevet til HFS+ for Mac og NTFS for pc.

Indbygget backup

Nero Backup software er præinstalleret, så du har adgang til nem og automatisk backup. Der er også USB Rec&Play, som gør det muligt at bruge drevet som videooptager - med mulighed for at pause live-udsendelser - til tv'er, som understøtter USB-forbindelse.

Verbatim Store’n’Go Mini SSD koster 74,99 euro (cirka 560 kroner) for 512GB og 129,99 euro (cirka 970 kroner) for 1TB.

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job