Tag en mini SSD i lommen - 1 TB på 35 gram

Verbatim Store’n’Go Mini SSD vejer ikke mere end 35 gram men fås med op til 1 TB lagerplads.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fysisk lagerplads behøver ikke fylde meget. Verbatims nye transportable SSD er lige til at lægge i lommen og vejer kun 35 gram, men den fås med kapacitet op til 1 TB.

Via USB3.2 Gen 1 forbindelsen kan Store’n’Go Mini SSD levere overførselshastigheder på op til 5Gbps. Der medfølger Micro-B til USB-A kabel og en USB-A til USB-C adapter.

Drevet er FAT32 formatteret, så det kan på både Windows og Mac. Har du filer over 4GB er der software med i pakken, som kan formattere drevet til HFS+ for Mac og NTFS for pc.

Indbygget backup

Nero Backup software er præinstalleret, så du har adgang til nem og automatisk backup. Der er også USB Rec&Play, som gør det muligt at bruge drevet som videooptager - med mulighed for at pause live-udsendelser - til tv'er, som understøtter USB-forbindelse.

Verbatim Store’n’Go Mini SSD koster 74,99 euro (cirka 560 kroner) for 512GB og 129,99 euro (cirka 970 kroner) for 1TB.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse