Tag en mini SSD i lommen - 1 TB på 35 gram

Verbatim Store’n’Go Mini SSD vejer ikke mere end 35 gram men fås med op til 1 TB lagerplads.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fysisk lagerplads behøver ikke fylde meget. Verbatims nye transportable SSD er lige til at lægge i lommen og vejer kun 35 gram, men den fås med kapacitet op til 1 TB.

Via USB3.2 Gen 1 forbindelsen kan Store’n’Go Mini SSD levere overførselshastigheder på op til 5Gbps. Der medfølger Micro-B til USB-A kabel og en USB-A til USB-C adapter.

Drevet er FAT32 formatteret, så det kan på både Windows og Mac. Har du filer over 4GB er der software med i pakken, som kan formattere drevet til HFS+ for Mac og NTFS for pc.

Indbygget backup

Nero Backup software er præinstalleret, så du har adgang til nem og automatisk backup. Der er også USB Rec&Play, som gør det muligt at bruge drevet som videooptager - med mulighed for at pause live-udsendelser - til tv'er, som understøtter USB-forbindelse.

Verbatim Store’n’Go Mini SSD koster 74,99 euro (cirka 560 kroner) for 512GB og 129,99 euro (cirka 970 kroner) for 1TB.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S