Ny intelligent boligportal kan spare dig tid og penge

Den nye danske boligservice GoRoom.dk kan ved hjælp af kunstig intelligens spare dig både tid og penge, når du skal finde din drømmebolig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke nogen nyhed, at det er svært at finde en god lejebolig herhjemme – især hvis man er ung og har et begrænset budget. Nu er der dog kommet en dansk boligservice til verden, der er gratis at bruge: GoRoom.dk. Sitet er en slags Airbnb for dem, der ønsker at leje eller udleje en fast base og er udviklet af den 28-årige franske tech-nørd, Pierre Biver, der selv oplevede bolignød i 2018, da han skulle flytte til København.

”Det var ekstremt tidskrævende. Jeg havde intet netværk i byen, efterspørgslen var større end udbuddet og flere boligudlejningssider havde betalingsvægge. Jeg syntes ikke, det var i orden, at man skulle betale et dyrt abonnement hver måned bare for at kunne kontakte en udlejer. Selv endte jeg med at bruge 2.000 kr. på min boligjagt og oplevede endda, at penge blev hævet uden varsel,” fortæller han.

Coronakrisen har gjort boligsøgningen sværere

GoRoom.dk, der er baseret på kunstig intelligens, falder formentligt på et tørt sted. Efterspørgslen på lejeboliger er steget under coronakrisen – i hovedstadsområdet er det kun en ud af fem nyoptagede studerende, der kan finde en studiebolig, ifølge de seneste tal fra Danmarks Almene Boliger. Det har konsekvenser. Nogle må flytte til mindre byer og får ekstra pendlertid, mens andre dropper ud af deres drømmestudie, fordi de ikke kan finde en bolig.

”Med GoRoom.dk håber jeg, at flere og flere får øjnene op for denne service, for jeg vil gerne hjælpe så mange som overhovedet muligt med at finde et hjem. GoRoom.dk kan både spare folks tid og penge, derfor henvender sitet sig både til lejere og udlejere i alle aldersgrupper i København eller resten af landet,” slutter den unge iværksætter.

GoRoom.dk er gratis at benytte – her kan du ubegrænset:

• Oprette udlejeannoncer og boligsøgningsannoncer døgnet rundt på dansk og engelsk
• Få valideret din annonce af kunstig intelligens, så den er klar med det samme
• Oprette beskeder, der automatisk sendes til udlejere/lejere bag annoncer, som matcher dine kriterier
• Kontakte udlejere og lejere via et chatsystem
• Finde roommates

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job