Test: Samsung Galaxy A51: Bundsolid mellemklasse

En veldisponeret smartphone, der leverer høj kvalitet i let og lækkert design til flot pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Galaxy A-serien er Samsungs mellemklassemobiler. De arver funktioner fra topmobilerne i S-serien, men er samtidig helt deres egne. 

Let og hurtig

Galaxy A51 er en elegant mobil. Det er den letteste af de fem i testen, men den har en stor 6,5” Super Amoled-skærm, der står med god skarphed og stærke farver.

Kræfterne i mobilen er samtidig store nok til, at du næppe vil opleve begrænsninger, altså med mindre du er hardcore gamer eller ønsker at arbejde med store videoprojekter.   

Med et 4000 mAh batteri er der rigelig strøm til at klare dagen, mens en 15 W-oplader sørger for relativ hurtig opladning. 

Galaxy A51 er faktisk også lige kommet i en ny version med 5G-forbindelse, samt et par andre små opgraderinger, men prisen er over tusind kroner højere, end vi har set denne udgave af mobilen til, så det er værd at overveje, om de ekstra features er merprisen værd.

Fuld af fotofunktioner

På fotofronten er man godt forsynet med fire kameraer på bagsiden. Hovedkameraet leverer 48 MP stillbilleder, og der er et 12 MP vidvinkelkamera, et 5 MP makrokamera og et 5 MP dybdekamera. 

Tilsammen giver det et bredt udvalg af muligheder, der suppleres fint med et velvalgt sortiment af øvrige fotofunktioner og effekter i Samsungs kamera-app. Og resultaterne er faktisk rigtig gode. Det er ikke helt på niveau med topmobilerne, og slet ikke når det gælder mere krævende situationer, men ved almindelige forhold, får du fremragende billeder i kassen her.

Det gælder også, når du skyder med det skarpe 32 MP selfiekamera på fronten.

Galaxy A51 er således en smart-phone, som næppe vil efterlade mange brugere med de helt store mangler. Den rammer måske mere end nogen af de andre i testen det ”sweetspot”, hvor design, pris, ydelse og features går op i en
højere enhed.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job