Test: Samsung Galaxy A51: Bundsolid mellemklasse

En veldisponeret smartphone, der leverer høj kvalitet i let og lækkert design til flot pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Galaxy A-serien er Samsungs mellemklassemobiler. De arver funktioner fra topmobilerne i S-serien, men er samtidig helt deres egne. 

Let og hurtig

Galaxy A51 er en elegant mobil. Det er den letteste af de fem i testen, men den har en stor 6,5” Super Amoled-skærm, der står med god skarphed og stærke farver.

Kræfterne i mobilen er samtidig store nok til, at du næppe vil opleve begrænsninger, altså med mindre du er hardcore gamer eller ønsker at arbejde med store videoprojekter.   

Med et 4000 mAh batteri er der rigelig strøm til at klare dagen, mens en 15 W-oplader sørger for relativ hurtig opladning. 

Galaxy A51 er faktisk også lige kommet i en ny version med 5G-forbindelse, samt et par andre små opgraderinger, men prisen er over tusind kroner højere, end vi har set denne udgave af mobilen til, så det er værd at overveje, om de ekstra features er merprisen værd.

Fuld af fotofunktioner

På fotofronten er man godt forsynet med fire kameraer på bagsiden. Hovedkameraet leverer 48 MP stillbilleder, og der er et 12 MP vidvinkelkamera, et 5 MP makrokamera og et 5 MP dybdekamera. 

Tilsammen giver det et bredt udvalg af muligheder, der suppleres fint med et velvalgt sortiment af øvrige fotofunktioner og effekter i Samsungs kamera-app. Og resultaterne er faktisk rigtig gode. Det er ikke helt på niveau med topmobilerne, og slet ikke når det gælder mere krævende situationer, men ved almindelige forhold, får du fremragende billeder i kassen her.

Det gælder også, når du skyder med det skarpe 32 MP selfiekamera på fronten.

Galaxy A51 er således en smart-phone, som næppe vil efterlade mange brugere med de helt store mangler. Den rammer måske mere end nogen af de andre i testen det ”sweetspot”, hvor design, pris, ydelse og features går op i en
højere enhed.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S